5 pravidel, která by měl každý zájemce o půjčku vždy dodržet

Osobní bankrot, úvěroví predátoři, exekuce či rizikové půjčky patří mezi často skloňované pojmy a nedávný průzkum sdružení Navigátor bezpečného úvěru s trendem věrně koresponduje. Vyplynulo z něj, že každý pátý Čech nedokáže rozlišit prověřeného poskytovatele úvěrů od lichváře. Ti se na nízkou úroveň finanční gramotnosti zmíněných 20 % obyvatel spoléhají a snaží se ne na své podvodné produkty nalákat dostupností a bezproblémovým vyřízením. Nutno podotknout, že i některé kvalitní půjčky lze sjednat velmi rychle a není k nim zapotřebí příliš vysoká bonita. Vždy je však na místě obezřetnost a striktní dodržování několika zásad. Nechcete-li při výběru spotřebitelského úvěru naletět, držte se následujícího postupu.

1.) O vybraném věřiteli si vždy zjistěte všechny podstatné informace – jde o banku nebo nebankovní společnost? Je úvěrová společnost členem ČLFA (Česká leasingová a finanční asociace – dohlíží na aktivitu svých členů obdobně jako ČNB na banky)? Solidní nebankovní společnosti mají všechny údaje na své internetové prezentaci.

2.) Zjistěte si vše o konkrétním úvěru – úroky jsou podstatné, ale mnohem důležitější je RPSN, ve které jsou zahrnuty i poplatky. Nezapomeňte si nastudovat informace o výši sankcí za předčasné splacení úvěru, mimořádné splátky a poplatcích za prodlení. Půjčky spojené s poplatkem předem a nebo úvěry ve výši několika tisíc korun, za které chce věřitel ručit nemovitostí, seriózní rozhodně nebudou.

3.) Desetkrát přečtěte, jednou podepište – pokud vám věřitel nenabídne předsmluvní formulář, v žádném případě se s ním dál nebavte a jděte ke konkurenci. Další známkou neseriózního jednání jsou prázdná místa ve formuláři (na které si může věřitel v budoucnu doplnit takřka cokoliv) a stejně tak i nabádání k okamžitému podpisu. Smlouvu si před podpisem vezměte domů a v klidu ji prostudujte. Nebojte se zeptat na nejasnosti a poraďte se se svými blízkými.

4.) Solidní půjčku vyřídíte i přes internet – nemá-li vybraný věřitel vlastní webové stránky a pokud je jediným způsobem, jak půjčku vyřídit, osobní návštěva u vás doma, nevěřte mu. Prověřené instituce disponují infolinkami (pozor na drahá placená čísla, která začínají 906!).

5.) Banka ani kvalitní nebankovní společnost zadluženým klientům nepůjčí – pokud vám chce věřitel půjčit vyšší částku i přesto, že vaše příjmy evidentně nestačí na pokrytí splátek, dejte od něj ruce pryč. Banka a dokonce ani prověřená nebankovní společnost totiž zájemci s vysokými dluhy a nízkou bonitou v žádném případě nepůjčí.