Půjčky a úvěry

Manuál: Co byste měli vědět, než zažádáte o půjčku?

Manual pujckySpousta dlužníků se dostane do nezáviděníhodné finanční situace kvůli neuvážené půjčce. Pokud se v dohledné době chystáte některý z pestrého spektra finančních produktů využít, měli byste si odpovědět na několik důležitých otázek. Pro ty z vás, kteří mají ve finančních pojmech „hokej“, jsme připravili praktický manuál. Budete-li dodržovat následující pravidla, vyhnete se případným problémům.

Opravdu půjčku potřebujete?

První otázka je naprosto zásadní. Půjčka by měla být krajním řešením a měli byste si předem ujasnit, jestli peníze skutečně potřebujete. Podle finančních expertů je jedinou rozumnou půjčkou hypotéka a jako naprosto zbytečnou naopak shledali půjčku na dárky a dovolenou. Berte ohled i na ostatní členy domácnosti, protože to budou právě oni, kdo kromě vás ponese následky vašeho nezodpovědného jednání.

Banka, nebo nebankovka?

Půjčky lze rozdělit na základě mnoha kritérií a mezi ty základní patří typ věřitele. O půjčku můžete zažádat u banky, ale také nebankovní společnosti a vaše rozhodnutí bude záviset na konkrétních požadavcích. Disponujete-li prokazatelným příjmem, nemáte-li záznam v registru dlužníků a pokud na vyřízení příliš nespěcháte, pravděpodobně vás vyjde nejvýhodněji bankovní půjčka. Pro nebankovní půjčky je typická vyšší PRSN, kratší doba splatnosti, ale mnohem rychlejší vyřízení a nižší nároky ze strany nebankovního věřitele.

Výše zmíněné srovnání však berte do jisté míry s rezervou. „Značkové“ nebankovní společnosti jako Homecredit, Essox, Cetelem, Provident a další prověřené instituce, nabízí úvěry za velmi výhodných podmínek a směle konkurují bankám. Netlačte proto na pilu a vypracujte si podrobné srovnání produktů (využijte některý z mnoha online kalkulátorů půjček), díky kterému můžete ušetřit tisíce, ale i mnohem vyšší částky.

Kde si půjčit rychle a zároveň bezpečně?

Možná si vystačíte s málem a není důvod si půjčovat větší částku, než ve skutečnosti využijete. A protože většina „běžných“ úvěrů má úvěrový rámec v desítkách tisíc, nezbude vám, než se poohlédnout po malé půjčce. Ta má v bankovním segmentu podobu kontokorentu a kreditní karty, ale možná vám nebude vyhovovat skutečnost, že se zavážete na delší dobu. Výhoda kontokorentu a kreditní karty tkví v tom, že budete mít neustále k dispozici „železnou rezervu“, ale na druhou stranu vás mohou svádět k tomu, že je budete využívat i na financování věcí, které nepotřebujete.

Další možnost představují rychlé SMS půjčky ve výši od 500 Kč do 10 000 Kč (konkrétní úvěrový rámec se může lišit v závislosti na podmínkách věřitele) a splatností do 30ti dní. Mezi přední poskytovatele těchto úvěrů patří Ferratum, creditON a několik dalších nebankovních institucí. Rozhodnete-li se pro tuto variantu, počítejte s vyšší RPSN. Na druhou stranu nebudete muset prokazovat výši příjmů a celou transakci vyřídíte z pohodlí domova.

Buďte obezřetní

Rada na závěr zní:“Dvakrát měř a jednou řež.“ I v případě prověřených půjček si vždy důkladně přečtěte smluvní podmínky a v případě nejasností se neváhejte věřitele na cokoliv zeptat. Solidní věřitel vám poskytne všechny podklady k prostudování a bude-li se zdráhat, dejte od něj ruce pryč.

Jak na personalistiku?

Tip na přehledný personální informační systém Vema.

Jak na evidenci faktur?

Potřebujete šikovný nástroj pro evidence faktury online? Doporučujeme vyzkoušet bezplatnou službu iDoklad!