Investice

MBA – vzdělání, do kterého se vyplatí investovat

MBAZnámá rovnice, podle které vždy platilo, že s výší dosaženého vzdělání přímo úměrně roste i šance na lepší (respektive lépe placenou) pracovní pozici, už dávno neplatí. Jistě, vzdělání je samozřejmě důležité, ale vzhledem k počtu absolventů vysokých škol si personalisté na titul příliš nepotrpí. Důležité jsou především praktické schopnosti a dovednosti, které lze získat jen praxí. A právě tím se dostáváme do začarovaného kruhu… Výjimka naštěstí potvrzuje pravidlo a i v případě vysokých škol existuje jedna, která vám otevře bránu do světa lukrativních manažerských pozic.

Tři drobná písmenka s velkým významem

Titulem, který má v zahraničí, ale v posledních letech i u nás, značnou váhu, je MBA, neboli Master of Business Administration. Manažeři, kteří se pyšní tímto titulem, jsou při výběrových řízeních na důležité vedoucí posty upřednostňováni a rozhodně ne kvůli tomu, že mají o titul navíc. MBA je garancí pokročilých teoretických, ale také praktických dovedností, které se na běžné vysoké škole nenaučíte. Manažeři s titulem MBA jsou zkrátka schopnější než ti ostatní.

Síla studia MBA spočívá v diametrálně odlišné koncepci výuky. Studenti se během ní setkávají se skutečnými problémy a řeší případové studia. Lektoři, mimochodem většinou lidé s letitou praxí v oboru, se je snaží do výuky zapojit a rozvíjet jejich komunikační dovednosti, schopnost rozhodovat se nebo vedení týmu. Jednoduše to, s čím se na běžné vysoké škole nesetkají, ale přesto jde o vlastnosti a dovednosti, které jsou pro manažerskou pozici nezbytné.

MBA (ne)může studovat každý

Podmínkou k MBA nebo nižšího BBA (Bachelor of Business Administration) studia je ukončené vysokoškolské vzdělání (min. bakalářský titul) a praxe v oboru po dobu alespoň dvou až tří let. Rozhodnete-li se studovat v zahraničí, připravte se na vysokou cenu, která se pohybuje mezi 10 až 20 tis. Euro za semestr. Ty nejprestižnější univerzity si ovšem účtují i mnohonásobně vyšší částky.

Výuka MBA naštěstí probíhá i u nás a je podstatně levnější. Jedním z akreditovaných ústavů, který nabízí nejen studium MBA, ale také DBA (Doctor of Business Administration), MPA (Master of Public Administration), LLM (Master of Laws) a další specializovaná studia, je Ústav práva a právní vědy.

Studium MBA zde netrvá dva, případně tři roky, ale pouze dva semestry a je o to intenzivnější. Probíhá v mateřském jazyce a provedou vás jím zkušení lektoři s dlouholetou praxí. Chcete-li své postavení na trhu práce výrazně zlepšit i vy, přečtěte si o možnostech studia na Ústavu práva a právní vědy na oficiálních webových stránkách www.ustavprava.cz.

Jak na personalistiku?

Tip na přehledný personální informační systém Vema.

Jak na evidenci faktur?

Potřebujete šikovný nástroj pro evidence faktury online? Doporučujeme vyzkoušet bezplatnou službu iDoklad!