Investice

Obdivujte krásu Svatováclavské koruny. Nyní si ji můžete prohlédnout kdykoliv!

Svatováclavská koruna sice nepatří mezi oficiální státní symboly České republiky, ale přesto je vnímána jako jeden z důležitých národních artefaktů. V roce 1346 ji nechal zhotovit český král Karel IV. a nyní je uložena v korunní komoře nad svatováclavskou kaplí v katedrále sv. Víta. Veřejnost si ji může prohlédnout v rámci různých akcí, obvykle při příležitosti významných státních svátků a událostí. Zájem je vždy velký, což není dobrá zpráva pro nikoho, kdo nemá rád fronty. Proto Pražská mincovna vystavuje repliku, na kterou se můžete podívat kdykoliv a bez čekání.

Žádné davy lidí, a dokonce ani vstupné. Tak vypadá stálá expozice repliky Svatováclavské koruny, za kterou stojí Pražská mincovna. Ačkoliv nejde o originál klenotu, nenechte se odradit – uznávaný umělec Jiří Urban odvedl svou práci tak mistrně, že je jeho koruna na první pohled k nerozeznání.

Co se týče originální Svatováclavské koruny, byla zhotovena z 1 mm zlatého plátu (21-22 karátové zlato) a osazena celkem 96 drahokamy, mezi kterými jsou mimo jiné i jedny z největších nalezených safírů na světě. Jednu z lilií zdobí velmi vzácný spinel (také jeden z největších). Celková hmotnost koruny je 2,358 kg.

Jiří Urban použil jako základ zlacené stříbro a místo jedinečných drahokamů použil věrné skleněné napodobeniny. Uvedl, že jakkoliv se koncept koruny jeví jako jednodušší oproti císařské římské koruny (na které také pracoval), ve skutečnosti bylo zhotovení velmi pracné a časově náročné.

Do prodejní galerie Pražské mincovny v Obecním domě v Praze můžete zavítat každý den od pondělí do pátku. Vstupné se neplatí a zájemci si mohou zakoupit sběratelské mince ČNB. Za pozornost samozřejmě stojí i umělecké ražby – zlatá a stříbrná produkce je k galerii k vidění již od roku 2013.

Jak na personalistiku?

Tip na přehledný personální informační systém Vema.

Jak na evidenci faktur?

Potřebujete šikovný nástroj pro evidence faktury online? Doporučujeme vyzkoušet bezplatnou službu iDoklad!