Pojištění

Zdražení povinného ručení 2014: Jak získat levnější pojistku?

Zdražení povinného ručeníV minulosti jsme vás několikrát upozorňovali na to, že se vyplatí sledovat nabídky pojišťoven, které nabízí povinné ručení. V posledních letech se pojišťovny předháněly ve slevách a konkurenční boj stlačil cenu povinného ručení na minimum. S příchodem nového Občanského zákoníku se ale situace změnila a pojišťovny začaly výrazně zdražovat. Některé se ke zdražení uchýlily již v posledním kvartále 2013, jiné až letos. Stále však platí, že přechodem ke konkurenci můžete ušetřit nemalé peníze.

Proč povinné ručení v roce 2014 podražilo?

V Občanském zákoníku došlo k řadě úprav, které se týkaly například stanovení škody formou tabulek. V současné době se sice soudci podle tabulkových hodnot orientovat mohou, ale předpokládá se, že budou škodu stanovovat individuálně. Další výraznou změnou je navýšení ceny poškozené věci o poplatek za úsilí k uhrazení funkce poškozeného předmětu. Ta se může vyšplhat až o 30 % více než tomu bylo doposud.

Ke zdražení povinného ručení ale pojišťovny dohnaly především paušální úhrady a odvody do fondu zábrany škod, které je ročně budou stát o 800 mil. Kč více. Některé pojišťovny zdražily plošně, jiné se zaměřili na „rizikové“ klienty (autodopravci, lidé bez bonusů apod.). Pokud se změna sazebníku dotkla i vás, nezbude vám, než vyhledat nejlevnější povinné ručení 2014 všech pojišťoven.

Najděte si pojistku, na které úšetříte

Předpokládáme, že nemáte čas ani chuť na studium jednotlivých nabídek a schůzky s finančním poradcem (který vám stejně doporučí produkt od pojišťovny, se kterou spolupracuje), využijte praktický online nástroj – povinné ručení porovnání tabulka cen. Stačí zadat několik základních údajů o vás a vašem vozidle a obratem se dozvíte, kolik můžete přechodem k jiné pojišťovně ušetřit. Úspora se může vyšplhat až na několik tisíc korun, což rozhodně není zanedbatelná částka. Přechod na novou pojistku je rychlý a jednoduchý a většinu administrativy za vás vyřídí nový pojistitel.

Jak na personalistiku?

Tip na přehledný personální informační systém Vema.

Jak na evidenci faktur?

Potřebujete šikovný nástroj pro evidence faktury online? Doporučujeme vyzkoušet bezplatnou službu iDoklad!