Zlato – nejoblíbenější investice

ZlatoPřenesme se teď v čase o 6000 let, kdy v kolébce moderní civilizace, Mezopotámii, objevili egyptští dělníci něco neobvyklého. Shodou náhod roztavili zlatonosnou půdu a po ochlazení se z tehdy neznámého kovu stal opět blyštivý valounek. Pravděpodobně netušili, že se tento žlutý prvek stane nejdražším kovem a bude se velmi dlouho používat jako platidlo.

I dnes je zlato neméně hodnotné a vzácné, jak tomu bylo kdysi. Jsme jím doslova uchváceni a i přesto, že se stalo nedílnou součástí našich životů a setkáváme se s ním na každém kroku, stále nás fascinuje. Jeho hodnota a směnitelnost se v průběhu času nemění – je naprosto nezávislá na politické a hospodářské situaci a právě proto jej využíváme jako uchovatele hodnot. Ročně je na světě vytěženo asi 2.500 tun zlata a a nejvíce ho spotřebuje průmysl. Hojně je využíváno ve výrobě elektrotechniky (elektronické součástky, tepelná zařízení), IT a dalších souvisejících oborech.

Pár faktů, o kterých jste asi netušili

  • – zlato je extrémně pružný prvek a z jediné unce (31,1g) můžeme vyrobit 56 km dlouhý drát.
  • – kdybychom dali dohromady všechno vytěžené zlato (zhruba 155.000 tun), mohli bychom z něj vytvořit krychli o hraně 20m, jejíž obsah by byl 8.000 kubických metrů kovu.
  • – nejbohatší zlatý poklad je Fort Knox. Je zde uloženo na 8.133 tun zlata v amerických zlatých cihlách.
    – kdybychom rozdělili veškeré zlato stejným dílem, dostal by každý člověk 25,5g.
  • – pokud bychom pozlatili Eiffelovu věž, spotřebovali bychom cca 400g zlatých plátků a každých 7 let ušetřili 60 tun nátěrových barev.

Investice do ušlechtilých kovů – kromě zlata patří do rodiny cenných kovů také stříbro a platina. I ty mohou být součástí vašeho majetku, které vám pomohou uchovat jeho hodnotu. Obliba ukládání osobních financí do drahých kovů sice v minulých letech mírně klesla, ovšem dnes opět patří mezi nejoblíbenější investice. Hledáte-li spolehlivého partnera, na kterého se můžete v nákupu cenných kovů spolehnout, vyberte si Volksbank Löbau-Zittau eG. Ta nabízí komplexní servis nejen při nákupu, ale i prodeji:

  • široké spektrum mincí a cihliček s mezinárodní pečetí
  • sběratelské mince, které je možno kdykoliv doobjednat
  • možnost využití bezpečnostních schránek

Pro další informace kontaktujte některou z poboček v Zittau, Liberci či Praze, případně navštivte webové stránky vr-bank.cz.