Spoření a úspory

Jak na rodinný rozpočet?

Krize nekrize, někdo to s financemi umí a někdo zase ne. Pokud se vám zdá, že váš rodinný rozpočet není v dobré kondici, pusťte se do restrukturalizace. Prozradíme vám několik tipů a triků, které vám při sestavování nového finančního rozpočtu přijdou vhod. Ulevíte své peněžence a dostanete se do psychické pohody, protože vám peníze přestanou dělat vrásky na čele.

Naprosto zásadní je shrnutí příjmů a výdajů a jejich rozdělení podle důležitosti. Sečtěte veškeré příjmy do jedné sumy, a to samé udělejte i s výdajovými položkami. Poté příjmy rozdělíte tak, abyste měli jasno o cifrách, které vynakládáte na nezbytné výdaje. Další skupinu tvoří nutné výdaje a zbylou část peněz využijete na pokrytí mimořádných výdajů. Nezapomeňte si určitou část příjmů (ideálně 10 %) dát bokem. Uspořené peníze lze dále investovat a zabezpečit rodinu do budoucna.

Seznam příjmů by měl zahrnovat výplaty za práci, důchody, dávky, dividendy a další případné příjmy. Dostáváte-li některý z příjmů souhrnně za delší časové období (např. dividendy), přepočtěte si částku na měsíce.

Do výdajové části zahrňte všechny peníze, které během měsíce vynaložíte za nájemné, služby a energie, splátky úvěrů,  spoření, pojištění apod. Nezapomeňte ani na výdaje za nákup potravin, léky, dopravu a další položky.

Máte-li problém s rozdělením finančních prostředků na jednotlivé výdajové složky, můžete použít starou dobrou obálkovou metodu. Případně některou z mnoha aplikací pro chytré telefony. Jsou k dispozici zcela zdarma a získáte díky nim absolutní přehled o svých financích.

Dojdete-li k závěru, že máte vyšší příjmy než výdaje, můžete si gratulovat. Přesto neusínejte na vavřínech a snažte se o to, aby byl váš rozpočet ještě lepší. V opačném případě budete muset vymyslet, jak výdaje minimalizovat. Anebo zvýšit příjmy – například brigádou, spořením nebo investicemi.

Spoustu aktuálních informací na téma osobní finance najdete na tematickém portálu W4T. Stačí zabrousit do sekce „ osobní finance“ a začíst se do článků související se všemi aspekty rodinného rozpočtu.

Pohráváte-li si s myšlenkou na investice do akcií, komodit, měnových párů nebo jiných investičních nástrojů, sledujte články v rubrice „ investice„. Nechybí ani pravidelné tipy na akcie, které mají dobře našlápnuto a přitahují pozornost investorů.

Registrovaní čtenáři webu W4T mají všechny služby k dispozici nonstop. Bezplatnou registrací získáte přístup k některým uzamčeným článkům a testům ekonomických znalostí. Zároveň budete moct komentovat články, hrát soutěže o zajímavé ceny a v neposlední řadě získávat nové přátele na sociální síti W4T. Placená registrace je ještě zajímavější – zahrnuje placené články, webináře, semináře a zpřístupnění všech aktuálních kurzů měn, akcií a komodit.

Jak na personalistiku?

Vema je personální informační HR systém pro komplexní řízení lidských zdrojů.

Chytrý smartphone

Nejnovější Apple iPhone 13 předčí vaše očekávání o chytrém telefonu!