Jižní Morava se stále nevzpamatovala z krize, nezaměstnanost se týká i Brna

KrizeJižní Moravu trápí rekordní nezaměstnanost, která se regionu drží již od počátku hospodářské krize v roce 2009. Doba, kdy firmy masivně propouštěly zaměstnance, je sice naštěstí u konce, ale zaměstnavatelé se i nadále obávají přijímat nové lidi – netuší, zda budou mít v budoucnu dostatek zakázek.

Investoři se na Jižní Moravu bojí

Hospodářská krize se na Jižní Moravě projevila doslova katastrofálně. Ředitelka brněnské pobočky úřadu práce Marie Cacková uvedla, že od poloviny roku 2008 do konce roku 2008 vzrostl počet nezaměstnaných o neuvěřitelných jednaosmdesát procent. Nejvíce utrpěl zpracovatelský průmysl, ve kterém ubylo více než dvacet tisíc pracovních pozic. Následoval obor stavebnictví s úbytkem sedmi a půl tisíce míst. Cacková doplnila, že nejvíce propuštěných našlo nové uplatnění ve službách. Na Jižní Moravě se přitom před krizí usadilo poměrně dost firem z elektronického průmyslu a strojírenství, mezi kterými nechyběli giganti jako ABB, Simens nebo Daikin. Ty však v současné době do regionu neinvestují takové částky jako v minulosti a snaží se zmírnit investiční riziko. Úřad práce se s nezaměstnaností snaží bojovat prostřednictvím rekvalifikačních kurzů, ale také dotováním nově vzniklých pracovních pozic. Podle Cackové je největší zájem o rekvalifikaci na některou z dělnických profesí, o masérský obor a sociální služby. Jen v březnu letošního roku prošlo kurzy více než tři sta zájemců.

Práce je, ale na úřadu vám ji nenabídnou

Nezaměstnanost se dotkla také Brna, ale přesto je na tom o něco lépe než menší města. Podle statistik bylo v moravské metropoli ke konci roku 2012 evidováno zhruba 20 000 nezaměstnaných osob, na které připadalo 767 volných pracovních míst, ale ve skutečnosti je nabídka práce širší. Kdo chce pracovat v prosperující firmě v Brně a okolí, musí se po novém místě poohlédnout i jinde než na úřadě práce – v tištěné inzerci nebo na některém z mnoha pracovních portálů.