Předplacená platební karta: Anonymní, bezpečná a svobodná

predplacena-platebni-karta-freepayNa první pohled vypadají jako běžné platební karty. Dokonce se používají na placení, ale bankovní karty to nejsou. O čem je řeč? O předplacených platebních kartách, které se nějakou dobu používají i u nás. Jejich největší výhoda spočívá v anonymitě – nejsou propojené s účtem, takže jsou jako stvořené na bezpečnou platbu přes internet. Samozřejmě i kdekoliv jinde, kde s sebou nechcete brát „hlavní kartu“ nebo z určitého důvodu chcete zůstat anonymní.

Jak předplacená karta funguje?

Předplacená anonymní platební karta není debetní (není spojena s běžným účtem) ani kreditní – finanční prostředky si nepůjčujete. Funguje obdobně jako předplacená SIM karta, kterou si lze zakoupit v supermarketu, trafice a na jiných místech. Na předplacené kartě je k dispozici částka, na kterou byla nabita, případně prostředky vložíte sami.

V Evropě se "předplacenka" ujala rychle

V zahraničí se předplacené platební karty používají zcela běžně. Společnost MasterCard provedla průzkum, na základě kterého předpověděla, že do roku 2020 Evropané utratí prostřednictvím těchto karet částku kolem 110 miliard eur. Nejvíce se předplacené karty ujaly ve Velké Británii a v Itálii, ale úspěšně se zavedly i u nás. Mimo jiné si jich cení rodiče, kteří nechtějí posílat děti do obchodu s hotovostí a zároveň se jim bojí svěřit platební kartu. K oblíbeným kartám patří například Blesk peněženka.

Čas od času se hodí téměř každému

K největším benefitům předplacených platebních karet patří jednoduché používání, bezpečí a svoboda. Držitelé nemusí mít účet v bance a stačí, když dodrží jednoduchá pravidla. Anonymní karty se přitom chovají úplně stejně jako debetní nebo kreditní karty. Pokud vám kartu někdo odcizí, zneužije ji pouze do výše zůstatku. Na předplacené karty nedají dopustit ani lidé v exekuci – můžou si na ně nechat posílat peníze, aniž by jim je exekutor stáhl z účtu.

Publikováno: 09. 05. 2016

Kategorie: Peníze

Autor: Adam

Tagy: anonymní platební karta | předplacená platební karta