Investice

MBA – vzdělání, do kterého se vyplatí investovat

MBAZnámá rovnice, podle které vždy platilo, že s výší dosaženého vzdělání přímo úměrně roste i šance na lepší (respektive lépe placenou) pracovní pozici, už dávno neplatí. Jistě, vzdělání je samozřejmě důležité, ale vzhledem k počtu absolventů vysokých škol si personalisté na titul příliš nepotrpí. Důležité jsou především praktické schopnosti a dovednosti, které lze získat jen praxí. A právě tím se dostáváme do začarovaného kruhu… Výjimka naštěstí potvrzuje pravidlo a i v případě vysokých škol existuje jedna, která vám otevře bránu do světa lukrativních manažerských pozic.

Tři drobná písmenka s velkým významem

Titulem, který má v zahraničí, ale v posledních letech i u nás, značnou váhu, je MBA, neboli Master of Business Administration. Manažeři, kteří se pyšní tímto titulem, jsou při výběrových řízeních na důležité vedoucí posty upřednostňováni a rozhodně ne kvůli tomu, že mají o titul navíc. MBA je garancí pokročilých teoretických, ale také praktických dovedností, které se na běžné vysoké škole nenaučíte. Manažeři s titulem MBA jsou zkrátka schopnější než ti ostatní.

Síla studia MBA spočívá v diametrálně odlišné koncepci výuky. Studenti se během ní setkávají se skutečnými problémy a řeší případové studia. Lektoři, mimochodem většinou lidé s letitou praxí v oboru, se je snaží do výuky zapojit a rozvíjet jejich komunikační dovednosti, schopnost rozhodovat se nebo vedení týmu. Jednoduše to, s čím se na běžné vysoké škole nesetkají, ale přesto jde o vlastnosti a dovednosti, které jsou pro manažerskou pozici nezbytné.

MBA (ne)může studovat každý

Podmínkou k MBA nebo nižšího BBA (Bachelor of Business Administration) studia je ukončené vysokoškolské vzdělání (min. bakalářský titul) a praxe v oboru po dobu alespoň dvou až tří let. Rozhodnete-li se studovat v zahraničí, připravte se na vysokou cenu, která se pohybuje mezi 10 až 20 tis. Euro za semestr. Ty nejprestižnější univerzity si ovšem účtují i mnohonásobně vyšší částky.

Výuka MBA naštěstí probíhá i u nás a je podstatně levnější. Jedním z akreditovaných ústavů, který nabízí nejen studium MBA, ale také DBA (Doctor of Business Administration), MPA (Master of Public Administration), LLM (Master of Laws) a další specializovaná studia, je Ústav práva a právní vědy.

Studium MBA zde netrvá dva, případně tři roky, ale pouze dva semestry a je o to intenzivnější. Probíhá v mateřském jazyce a provedou vás jím zkušení lektoři s dlouholetou praxí. Chcete-li své postavení na trhu práce výrazně zlepšit i vy, přečtěte si o možnostech studia na Ústavu práva a právní vědy na oficiálních webových stránkách www.ustavprava.cz.

Jak na personalistiku?

Vema je personální informační HR systém pro komplexní řízení lidských zdrojů.

Chytrý smartphone

Nejnovější Apple iPhone 13 předčí vaše očekávání o chytrém telefonu!