Investoři si mnou ruce, menší počet zájemců o vlastní bydlení jim hraje do karet

Vysoké ceny realit a přísnější podmínky pro získání hypotečního úvěru mají za následek menší poptávku po vlastním bydlení. Hypotéku si teď jednoduše může dovolit méně lidí a někteří se do takového celoživotního závazku za stávajících podmínek jednoduše nechtějí pouštět, i když by podmínky banky splnili. Na byty ke koupi je ale stále dostatek zájemců a nadále platí, že poptávka převyšuje nabídku. Lepší vyhlídky teď ovšem mají zejména ti, které zajímá koupě bytu na investici.
Investice do realit byly v médiích v posledních měsících často skloňované a někteří odborníci upozorňovali na mnohá „ale“, která nyní koupi investičního bytu provázejí. Problém je zejména ve vysokých hypotékách, které celou transakci prodraží. Avšak ti, kteří mají vlastní finanční prostředky a hledají způsob, jak je bezpečně uložit, si mohou mnout ruce. Ceny nemovitostí se nehroutí a na trhu se otevírají nové obzory. „Výstavba bytů pokračuje a ceny nemovitostí dále stoupají, i když teď už je to o poznání méně, než za poslední dva roky. Zvyšuje se ale zájem nájemní bydlení, a to znamená jediné. Na byty stojí jednak méně zájemců o koupi a jednak se prodlužuje fronta těch, kteří raději půjdou do pronájmu. V Praze či v Brně na některé nájemní byty čekají desítky zájemců a úměrně s tím jde i nahoru i průměrná cena nájmu,“ říká David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates. Ten ovšem upozorňuje, že i pro investory je nyní klíčová rychlost. „Ty nejlepší byty jsou většinou ihned pryč a právě ty nejlepší byty se budou v následujících měsících a letech nejlépe pronajímat. Největší návratnost slibují novostavby o dispozicích 2+1, 2+kk nebo 3+kk. Zájem je o byty jak v Praze, tak v přilehlém okolí nebo i ve městech s dobrou dostupností do hlavního města. Lidé jsou nejen ochotni za pronájem více zaplatit, ale jsou ochotni i dojíždět. Velkým kladem jsou u bytů samozřejmě parkovací místa a důležitá je i lokalita, nebo spíše občanská vybavenost v lokalitě.“ Problém je v tom, že byty, které splňují výše uvedené podmínky, mizí z realitních inzercí rychlostí blesku, někdy se do nich ani nedostanou. Zde však mají výhodu realitní společnosti. „Realitní společnosti mají na některé projekty výhradní zastoupení, a tak jsou jim nemovitosti nabízeny jako prvním. Také se jako první dostávají k nabídkám z aukcí, které jsou mnohdy cenově velmi zajímavé. Jako investor bych tak nejprve zvážil, jestli se nevyplatí koupi nemovitosti svěřit do péče profesionálů,“ doplňuje Novotný. Realitní zastoupení ovšem nabízí i další výhody. Pomineme-li zmiňovaný náskok před ostatními, realitní společnost pomůže i s vytipováním a hlavně prověřením nemovitosti. Díky ní budete mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli a že je nemovitost bez technických a právních vad, které mohou v budoucnu stát spoustu peněz.
Výhodou je i kompletní servis a právní a administrativní podpora. „Investory provádíme celým procesem. Nemovitost najdeme, prověříme, vyřešíme právní stránku věci a pomůžeme i s úkony, jako je úschova peněz nebo komunikace s katastrem nemovitostí. Zároveň jsme často schopni vyjednat slevu. K tomuto účelu využíváme data z auditu, cenové mapy a samozřejmě i naše zkušenosti. Umíme v tom chodit. Provize se platí až v případě, že je koupě nemovitosti opravdu uskutečněna, ne dříve,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Bydlení a nemovitosti

Autor: administrator