Taxikáři a autopůjčovny to nemají jednoduché. Na povinném ručení se nyní až několikanásobně přeplatí.

Povinné ručení zdraženíŘidiči, respektive majitelé automobil zaznamenali, že se v oblasti povinného ručení v poslední době odehrálo několik významných změn. Bohužel se nejednalo o nic příjemného – došlo v výraznému zdražení, které se dotklo téměř každého pojistníka. Zajímá vás, proč se pojišťovny k tomuto kroku rozhodly a zda existuje možnost, jak za povinné ručení ušetřit?

Ceny klesly až na dno, logicky se od něj musely odlepit

Ne nadarmo se říká, že co klesne na dno, musí zákonitě zpátky nahoru. V případě pojištění to nebylo jinak. Cenová revoluce začala na začátku roku 2000, kdy padl monopol České pojišťovny. Ta byla do té doby jediným subjektem, který mohl nabízet povinné ručení a neměla ke snížení cen pojistného jediný důvod. Po pádu monopolu se pojistka objevila v portfoliu dalších pojišťoven a boj o nejlevnější povinné ručení mohl začít.

Ceny postupně klesaly a to do té míry, kdy pojišťovny prohlásily, že nízké poplatky nestačí na vytváření dostatečných rezerv. Skutečný důvod je pravděpodobně diametrálně odlišný, ale nic to nemění na faktu, že ke zdražení skutečně došlo. Některé pojišťovny zvýšili sazby již na konci minulého kvartálu, jiné až na začátku roku 2013. Zdražení se dotklo téměř všech a zdaleka nejhůře na tom jsou takzvané rizikové skupiny. Tedy méně zkušení řidiči, provinilci, kteří přišli o bonus, taxikáři a autopůjčovny.

Jen pro obrázek – AXA podražila o 9 %, ČSOB o 3,6 % a menší, ale o to populárnější Slavia pojišťovna o 6 %. Sazby za povinné ručení pro taxikáře a autopůjčovny některé pojišťovny zvýšily dokonce několikanásobně. Nabízí se tedy otázka: „Lze proti zvýšení cen efektivně bojovat?“ Odpověď je prostá. I nyní se dá ušetřit a to za pomocí povinné ručení srovnání.

Spočítejte si výši úspory třeba hned

Chcete na pojistném ušetřit, ale nejste si jistí, kde začít? Na srovnávacím portálu ušetřeno.cz najdete všechny podstatné informace a sazebníky pojištění a výslednou úsporu vám spočítá povinné ručení kalkulačka. Jednoduše vyplníte několik základních údajů a o nic víc se nebudete muset starat. A proč využít právě ušetřeno.cz? Jde o jedno z mála objektivních srovnání, které vám prozradí skutečnou úsporu.