Trend v oblasti povinného ručení: Zdražování bude nadále pokračovat

Zdražení povinného ručení 2014Zarazilo vás výrazné zdražení povinného ručení, ke kterému se většina pojišťoven uchýlila v závěru loňského a v průběhu letošního roku? Nechcete-li za pojištění zodpovědnosti z provozu vozidla platit více než doopravdy musíte, měli byste se poohlédnout po levnější alternativě. Prozradíme vám, co pojišťovny ke zvýšení sazeb pojistného vedlo a jak se proti němu bránit, respektive jak si co nejrychleji vybrat to nejvýhodnější povinné ručení.

Cena pojištění začala klesat po pádnu monopolu, dnes opět roste

Levné povinné ručení zažilo boom na přelomu minulého tisíciletí. 1. ledna 2000 padl monopol České pojišťovny, která mohla do té doby jakožto jediná česká pojišťovna povinné ručení nabízet a na trhu se objevily i další nabídky od konkurenčních pojišťoven. Ceny pojistného šly poměrně rychle dolů a postupem času se dostaly na téměř na dno. Zvrat nastal až na sklonku roku 2012, kdy pojišťovny sazby výrazně navýšily. Co je k tomu vedlo? Představitelé pojišťoven argumentovali tím, že pojišťovny nejsou schopné tvořit dostatečné rezervy, ale také zvyšujícím se objemem pojistných událostí.

Některé pojišťovny zdražily o desítky procent, jiné jen nepatrně. Změnily se také bonusy povinného ručení a zdražení nejvíce pocítili takzvané rizikové skupiny klientů. Pokud jste zvýšení pojistného zaznamenali i vy a nehodláte se s ním smířit, nezbude vám, než přejít ke konkurenci. A pokud vás ke změně nedohnaly změny již proběhlé, možná k ní budete mít důvod napřesrok. V roce 2014 totiž pojišťovny opět zdraží a to kvůli změnám občanského zákoníků, v jejichž důsledku budou nuceny zvýšit výši poskytovaného pojistného plnění. Podle odborníků se cena povinného ručení zvedne až o 10 %.

Chcete platit méně? Najděte si levnější povinné ručení na internetu

To nejpodstatnější jsme si nechali na samotný závěr. Prvním krokem k levnější pojistce je povinné ručení porovnání, které je nejrychlejší a nejpřesnější možností, jak srovnat všechny jednotlivé pojištění. Srovnání pojištění online je zcela zdarma a bude-li se vám některá z nabízených variant zamlouvat, můžete si ji přes internet sjednat.