Vymáhání dluhů mimosoudní cestou

Vymáhání dluhůStatistiky hovoří jasně. Dluhy trápí drtivou většinu obyvatel, ale nejde jen samotné dlužníky. Na druhé straně stojí věřitelé, kterým mohou nesplacené závazky způsobit nemalé existenční potíže. Stojíte-li na této straně barikády i vy a hledáte-li efektivní řešení, které je zcela v souladu s českou legislativou, zpozorněte nad možností vymáhání dluhů mimosoudní cestou. Kdy se tato metoda vyplatí a v čem je lepší soukromá inkasní agentura než právník a exekutor?

Kde nic není, ani exekutor nebere

Rozhodnete-li se s dlužníkem soudit, budete muset již na počátku celého procesu uhradit poplatek ve výši 4 % z celkové vymáhané částky. K tomu připočítejte další poplatky za služby právníka a počítejte s nejistým výsledkem. V případě nesporné pohledávky mohou být právnické služby zbytečně drahé. Najmete-li si exekutora a prokáže-li se, že povinný nemá žádný majetek, zaplatíte nemalé náklady za exekuci a minimální poplatek vykonavateli a ve finále se k penězům nedostanete.

Výhody vymáhání dluhů inkasní agenturou

Inkasní agentura nevybírá poplatky předem a účtuje si provizi z vymožené částky (obvykle 20 – 30 %). Zaplaceno dostane pouze v případě úspěšného vymožení a je proto v jejím zájmu, aby peníze z dlužníka dostala. Mezi nejčastější metody vymáhání dluhů patří telefonický, písemný, ale také osobní kontakt. Inkasní společnost dlužníka dá dlužníkovi najevo, že o úhradu závazků stojíte a motivuje ho k tomu, aby je dorovnal. Na inkasní agenturu se můžete obrátit i s velmi malou částkou (obvykle od 1000 Kč). Zamezíte riziku promlčení pohledávky, nebudete ztrácet čas vymáháním dluhu svépomocí a ušetříte nemalé částky za soudní poplatky a další související náklady. Renomované inkasní agentury mají na dlužníky efektivní „páky“ a dokáží vyvinout nezanedbatelný psychologický efekt. Pravděpodobnost, že se dostanete ke svým penězům, je velmi vysoká.

Publikováno: 25. 08. 2014

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam

Tagy: inkasní agentury | vymáhání dluhů | vymáhání pohledávek