Statistiky hovoří jasně. Dluhy trápí drtivou většinu obyvatel, ale nejde jen samotné dlužníky. Na druhé straně stojí věřitelé, kterým mohou nesplacené závazky způsobit nemalé existenční potíže. Stojíte-li na této straně barikády i vy a hledáte-li efektivní řešení, které je zcela v souladu s českou legislativou, zpozorněte nad možností vymáhání dluhů mimosoudní cestou. Kdy se tato metoda vyplatí a v čem je lepší soukromá inkasní agentura než právník a exekutor?
Kde nic není, ani exekutor nebere
Rozhodnete-li se s dlužníkem soudit, budete muset již na počátku celého procesu uhradit poplatek ve výši 4 % z celkové vymáhané částky. K tomu připočítejte další poplatky za služby právníka a počítejte s nejistým výsledkem. V případě nesporné pohledávky mohou být právnické služby zbytečně drahé. Najmete-li si exekutora a prokáže-li se, že povinný nemá žádný majetek, zaplatíte nemalé náklady za exekuci a minimální poplatek vykonavateli a ve finále se k penězům nedostanete.
Výhody vymáhání dluhů inkasní agenturou
Inkasní agentura nevybírá poplatky předem a účtuje si provizi z vymožené částky (obvykle 20 – 30 %). Zaplaceno dostane pouze v případě úspěšného vymožení a je proto v jejím zájmu, aby peníze z dlužníka dostala. Mezi nejčastější metody vymáhání dluhů patří telefonický, písemný, ale také osobní kontakt. Inkasní společnost dlužníka dá dlužníkovi najevo, že o úhradu závazků stojíte a motivuje ho k tomu, aby je dorovnal.
Na inkasní agenturu se můžete obrátit i s velmi malou částkou (obvykle od 1000 Kč). Zamezíte riziku promlčení pohledávky, nebudete ztrácet čas vymáháním dluhu svépomocí a ušetříte nemalé částky za soudní poplatky a další související náklady. Renomované inkasní agentury mají na dlužníky efektivní „páky“ a dokáží vyvinout nezanedbatelný psychologický efekt. Pravděpodobnost, že se dostanete ke svým penězům, je velmi vysoká.