Hrozí vám exekuce? Zastavte ji dřív než bude pozdě!

exekuceKývli jste na nabídku výhodného spotřebitelského úvěru a možnost lehce získaných peněz se vám zalíbila natolik, že jste nakonec zažádali i o další půjčky? Jedna splátka se v rodinném rozpočtu ztratí, ale větší množství závazků v kombinaci s nízkým příjmem vyústí v problém. Upomínka střídá upomínku a dluh velmi rychle naroste do obřích rozměrů. Následuje „nevyhnutelné“ - exekuce. Pokud soudce vystaví exekuční příkaz, máte zaděláno na závažný problém a nebudete-li ho řešit, přijdete o majetek. V nejhorším případě pak o střechu nad hlavou. Ani exekuce však neznamená úplný konec a případnou dražbu svých movitých a nemovitých věcí můžete utnout již v zárodku. Ještě předtím, než vám prozradíme, jak exekuci řešit, si přečtěte o jejím průběhu.

Jak probíhá exekuce?

- obdržíte rozsudek od soudu, případně je na vás vystaven platební rozkaz - začíná třicetidenní lhůta, během které můžete podat odpor k rozhodnutí. Nebude-li podnětný, soudce jej smete ze stolu. - pokud soudce návrh nezamítne, nastane realizace a to ve formě exekuce na plat, majetek, nebo nemovitosti. - kromě uspokojení v plné výše jistiny, budete muset uhradit nemalé poplatky za exekuci samotnou (náklady na vymáhání a úroky z prodlení). Poplatky a penále obvykle navýší původní dluh o 50 – 100 %.

Jak exekuci předejít?

Předtím, než exekuci dojde, můžete využít možnosti oddlužení neboli osobního bankrotu. Jde o legální cestu, na základě které vám soud odpustí až 70 % z celkové výše dluhu. Musíte však splnit hned několik podmínek a to:
  • vaše dluhy nesmí pocházet z podnikání
  • musíte disponovat pravidelným příjmem, který postačí k uhrazení alespoň 30 % z dlužné částky
Prvním krokem k oddlužení je podání návrhu na oddlužení, který musí mimo jiné obsahovat vaši představu o splátkovém kalendáři. Pokud soudce návrh odsouhlasí a věřitelé nebudou proti, budete po následujících pět let splácet novou splátku. Z vašich příjmů vám zbude pouze nezabavitelné minimum a zbytek poslouží k uspokojení pohledávek. Obrovskou výhodou oddlužení je i skutečnost, že vám ode dne schválení nebude hrozit exekuce a poplatky přestanou narůstat. Budete-li svědomitě splácet, po pěti letech začnete nový život bez dluhů. A to je mnohem lepší než přijít o všechno, nebo ne?

Publikováno: 09. 01. 2014

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam

Tagy: exekuce | jak probíhá exekuce | jak zastavit exekuci | oddlužení | osobní bankrot | průběh exekuce