Čas na hypotéku je právě...TEĎ!

Hypotéky 2013Přemýšlíte o novém bydlení? Rádi byste se vymanili z pozice podnájemníka a konečně bydleli ve svém? Případně hledáte výhodný nástroj pro financování oprav a rekonstrukce? Jednoduchá rada zní:“Sáhněte po hypotéce!“ O hypotéční úvěry je v současné sobě stále větší zájem a to zejména díky loňskému snížení repo sazby ČNB na 0,25 %. Od září 2012 tak banky nabízí hypotéční úvěry s průměrnou sazbou pod 4 % - tak nízká byla naposledy v roce 2005 a měla poměrně krátké trvání. V případě, že o hypotéce uvažujete, můžete ji získat ze bezkonkurenčních podmínek.

Sazby jsou rekordně nízké a zřejmě budou klesat i nadále

Je ovšem zajímavé, že v září počet sjednaných hypoték nijak nepřesáhl objem z předchozího měsíce. Naopak byl ještě nižší. Loňský srpen byl opravdu silný a hypotéku si vyřídilo 6164 klientů. V září pak 5302. Nejedna hypotéční banka však zaznamenala zvýšený zájem na přelomu roku (úroky se v prosinci blížili k 3,5 %) a podle odborníků bude počet sjednaných hypoték nadále růst. Konkurenční boj by navíc mohl úroky ještě snížit. Na nejnižší sazbu samozřejmě dosáhnout klienti, kteří si půjčí více peněz. Konkrétní slevy vám pomůže vypočítat hypotéka kalkulačka, kterou mají prakticky všechny bankovní subjekty na svých webových stránkách.

Sazba je důležitá, ale podstatné jsou i další položky

Ještě předtím, než začnete uvažovat o částce, kterou si vypůjčíte, důkladně zvažte, u které banky o hypotéku zažádáte. I přesto, že většina subjektů tlačí ceny dolů, se sazby mnohdy výrazně liší. Mimo to nejsou jediným faktorem, podle kterého byste měli hypotéku vybírat. Důležitou roli hraje i období fixace a nejrůznější poplatky, které mohou konečnou splatnou částku výrazně navýšit. Nechcete-li trávit hodiny ručním porovnáváním, u kterého navíc hrozí, že se přepočítáte, využijte srovnání hypoték na portálu ušetřeno.cz. Portál disponuje aktuálními informacemi a srovnání je proto velmi přesné. Jednoduše tak zjistíte, zda je výhodnější hypotéka České spořitelny nebo třeba ta, kterou nabízí Hypotéční banka. Pokud již hypotéku využíváte, nezapomeňte na možnost výhodného refinancování.