Proč studovat oděvku?

Studovat oděvní školu bylo v minulosti známkou prestiže. Šlo o výběrové obory, které zaručovaly nejen jistotu zaměstnání, ale i určité společenské postavení. Dnes je móda záležitostí spíše komerční a vedle uměleckých a estetických kritérií pracuje i s prvky marketingovými a ekonomickými. Tam, kde končí umělecký kumšt, začíná tvrdý byznys. Uspět v tržním prostředí oděvnictví chce spoustu talentu a ještě více zkušeností. Ty lze načerpat praxí nebo odborným studiem. Moderní studijní obory už mistrně kloubí zaměření na módní návrhářství a marketing. V prvních ročnících studia je třeba zvládnout základy křejčoviny, které se opírá o ovládnutí práce na šicích strojích, overlocích, coverlocích a řezacích plotrech.

Teorie s odbornou praxí

Pořídit šicí stroje pro začátečníky v domácích i školních podmínkách není nikterak složité, ani drahé. Na domácí úkoly a zkušební práce lze vybrat některý stroj ze značek Janome, Lada, Merrylock, Brother, Singer , Veronica, PFAFF, Bernina, Bobbin, Elna, Gritzner, Husqvarna nebo Juki. Základní šicí stroj bývá vybavený 14 programy, 4-krokovou knoflíkovou dírkou, LED osvětlením a volným ramenem. Na odborných školách přijdou studenti do styku i se zmíněnými overlocky a coverlocky. Overlock dokáže sešívat, obnitkovávat a ořezávat. Pomocí overlocků se dnes šije drtivá většina průmyslové produkce bavlněných a pružných oděvů. Coverlock dokáže zakončit okraje zespodu speciálním krycím neboli prádlovým stehem. Vhodný je pro strečové materiály a pleteniny. Coverlock úpletový materiál ohne, prošije dvěma rovnými stehy a na rubu spojí smyčkami.

Nejmodernější postupy

Studenti a absolventi přijdou do styku i s takovými moderními stroji, jako jsou řezací plotry, které jsou napojeny na počítače a využívají scenneru. Řezací plotr nejenže zvládne vyřezat každou šablonu, ale výjimečně funkční je i u stále více oblíbeného patchworku. Stovky vzorů v paměti softwaru výrazně ušetří práci a studenti se nemusí zdržovat ručním řezáním složitých bloků, ale mohou rovnou začít šít. Absolventi oděvních škol jsou plně kvalifikováni k mistrovským a managerským pozicím v oděvních firmách, stejně jako jsou schopni začít podnikat jako OSVČ a uspět oproti konkurenci. Pracovní trh tyto odborníky stále poptává a ještě dlouho nebude nasycený.

Publikováno: 17. 11. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: administrator