Příkaz k exekuci nemovitosti ještě neznamená, že dojde k její dražbě

Exekuce nemovitostiNěkdy to jde ráz naráz. Stačí nevhodně zvolená půjčka, neočekávaná událost v podobě ztráty zaměstnání a najednou vám na stole přistane příkaz k exekuci nemovitosti. Ne, tak jednoduché to samozřejmě není – k exekuci vede poměrně dlouhá cesta, ale přesto počet vykonaných exekucí rok od roku stoupá. Na první pohled bezvýchodná situace lze přesto řešit. Zajímá vás jak?

Co je to exekuce nemovitosti a jak probíhá?

Předtím, než se dostaneme k samotnému vyřešení exekuce, vám upřesním její podstatu. Jde o zablokování nemovitého majetku, tedy o jednu za variant exekucí, která je chápána jako krajní řešení. Smyslem exekuce nemovitosti je navrácení alespoň části dlužné částky věřiteli a provádí se prostřednictvím dražby. Může se týkat domů, bytových jednotek, ale také nebytových prostor, pozemků a firem. Náklady za proces hradí dlužník.

Exekuci předchází znalecký odhad, v rámci kterého je stanovena její cena. Znalce určí soudní exekutor a poté dojde k dražbě.

To byla horší varianta, kdy dlužník o nemovitost přijde. Další možností je vyřešení exekuce formou vyplacení. Fakt, že vám domu dorazil exekuční příkaz ještě neznamená, že nemovitost musí jít do dražby. Příkaz vydává exekutor bez nutnosti nabytí právní moci a má za následek zabránění případného prodeje nemovitosti. Dlužník se proti němu může odvolat a je jen na rozhodnutí příslušného soudu, zda usnesení potvrdí, pozmění, nebo zruší.

Důvodem ke zrušení může být vyplacení exekuce. Chcete více? Využijte bezplatné poradenství, díky kterému může zabránit nejhoršímu – dražbě vaší nemovitosti. Pamatujte si, že strkat hlavu do písku není řešení. Využijte odborné pomoci profesionálů, kteří se na problematiku exekucí specializují a postavte se opět na nohy. Více na www.exekuce-nemovitosti.cz.

Publikováno: 27. 09. 2013

Kategorie: Půjčky

Autor: Adam

Tagy: exekuce | exekuce nemovitosti