Jak si udržet zákazníka? Zajímejte se o jeho skutečné potřeby

Spousta lidí nakoupí, ale podruhé se již k dotyčnému prodejci nevrátí. Ne proto, že by jim nevyhovovala šíře sortimentu nebo cena zboží – důvod je často mnohem prozaičtější. Mnohé klienty odradí neosobní přístup a zřejmý nezájem ze strany prodejce. Nedělejte stejnou chybu jako ostatní a nenechte zákazníky odejít ke konkurenci. Dodržujte následující pravidla a bude se vám to dařit.

Neodkládejte odpovědi na dotazy

Mezi hlavní pilíře pevného vztahu mezi firmou a zákazníkem patří rychlá reakce na dotazy, které klient položí před, v průběhu i po nákupu. Podle statistik cca 45 % nakupujících zavírá e-shop bezprostředně poté, co se jim na online chatu nedostane okamžité rady ze strany zákaznické podpory. Na sociálních sítích očekávají odpověď v řádově desítkách minut a na mail do 8 hodin. Co z toho plyne pro vás? Čím rychleji zodpovíte veškeré dotazy ohledně sortimentu či služeb, tím více zákazníků nakoupí.

Nemůžete vyhovět? Nabízejte alternativu

Zboží, o které zákazník jeví zájem, bohužel není skladem. Co teď? Můžete se mu omluvit a nechat obchod plavat. Anebo mu nabídnout podobný produkt – třeba se slevou. Dáte mu tím najevo, že vám na spokojenosti zákazníků opravdu záleží a kromě toho, že se k vám rád vrátí, se o vaší vstřícnosti zmíní přátelům.

Používejte sofistikovaný CRM nástroj

Péče o zákazníka by měla být komplexní. Budováním vzájemně prospěšných vztahů se zabývá customer relationship management neboli CRM (česky „řízení vztahů se zákazníky“) a procesním nástrojem je tzv. CRM software. Vhodně zvolený CRM systém slouží nejen jako databáze veškerých klientských informací, ale také nástroj pro efektivní řízení projektů a realizaci cílených marketingových kampaní. Dobrou volbou je například český eWay-CRM na bázi populárního e-mailového klienta Outlook. Vyzkoušet ho můžete zcela zdarma. https://www.youtube.com/watch?v=IW7MRze_4iA Díky CRM získáte dokonalý přehled o skutečných potřebách zákazníků (na základě podrobných analýz realizovaných obchodů), skokově zlepšíte komunikaci (a to nejen mezi vámi a klienty, ale také uvnitř firmy) a v neposlední řadě ušetříte moře času, protože software automatizuje množství rutinních procesů.

Publikováno: 22. 01. 2021

Kategorie: Podnikání

Autor: administrator