Jak správně zvolit sídlo společnosti?

Vyřešení základní otázky, jak správně zvolit sídlo společnosti, určitě ovlivní další vývoj společnosti. Správná volba sídla umožní rychlý rozvoj společnosti a omezí negativní dopady.

Jak správně zvolit sídlo společnosti? Proč je ta otázka důležitá? Jaké jsou jeho základní formy

Umístění podnikání je klíčovým faktorem pro další úspěšný rozvoj podnikatelské činnosti. Podmínky pro určení místa podnikání nejsou nijak stanoveny ani Živnostenským zákonem ani Obchodním zákoníkem. Podnikatel si místo podnikání a formu sídla může zvolit podle své vlastní úvahy. Současné právní pojetí chápe místo podnikání jako místo, ze kterého podnikatel skutečně řídí své živnostenské podnikání. Sídlo společnosti může mít například následující formy: · Pronájem zařízených kancelářských prostor · Sídlo firmy na adrese trvalého bydliště · Sídlo na dobré adrese · Virtuální sídlo společnosti Každá z forem sídla dává nějakým způsobem tvář společnosti, podle potřeby vytváří její prestiž nebo šetří náklady a spoluvytváří v tržním prostředí její image.

Popišme si jednotlivé formy podrobněji

Sídlo firmy na adrese trvalého bydliště

Pokud aktivity společnosti nevyžadují reprezentativní kancelářské prostory, bude dobré tuto možnost zvážit. Shrňme si tedy základní výhody a nevýhody zřízení sídla na adrese trvalého bydliště.

Výhody:

Snížení nákladů, úspora času a (nej)lepší dostupnost

Rizika:

zanesení pracovního rytmu (nároky, stresy) do domácnosti a z toho vyplývající možnost narušení soukromí a prolínání pracovních záležitostí s rodinnými, apod. Jestliže se vyřeší krok se zřízením sídla, pak je část třeba zřídit i provozovny/provozovny. V tomto případě je třeba se zabývat tím, kdy postačí místo podnikání a kdy už je nutná provozovna.

Pronájem zařízených kancelářských prostor

Přináší výhody zavedených služeb, jako je např.: · vyřizování pošty, · úklid, · kvalitní internetové připojení, · intranet, · využití interiéru a exteriéru budovy, jako je např. o jednací místnost, o garáže, o parkoviště, o dílny apod. Prestiž, kterou pronájem kanceláří poskytuje, je vykoupena jejich cenou. Ale finanční náklady mohou být v tomto případě · dobrou investicí, · mohou zvýšit prestiž společnosti. Je třeba osobně a důkladně ověřit vhodnost a cenu všech nabízených služeb a vybavení

Sídlo na dobré adrese

Prestižní lokalita zvýší prestiž firmy a signalizuje postavení firmy v tržním prostředí Prestiž je vykoupena vyšší cenou, proto je nutné velmi důkladně posoudit všechny poskytované služby, popř. vybavení exteriéru i interiéru.

Virtuální sídlo – hodí se pro vaše plány?

Do jaké míry zapadá virtuální sídlo do plánů a cílů podnikání? Virtuální sídlo firmy se hodí pro všechny podnikatele, kteří: · Mohou pracovat z domova - např. programátoři, účetní, lektoři, školitelé, majitelé e-shopů · Chtějí minimalizovat své náklady v podnikatelských začátcích · Téměř všechen pracovní čas tráví v terénu a nepotřebují tedy kancelář pro schůzky apod. Jedná se například o taxikáře, dopravce, obchodníky.

Co je ještě důležité o virtuálním sídle vědět?

· V první řadě, virtuální sídlo není nereálné, ale přesně naopak. · Nájemce si tak pouze pronajímá adresu, kterou ovšem fyzicky nevyužívá. Podle nabídky poskytovatele virtuálního sídla pak firma s pronájmem získává i další služby jako přijímání a ukládání došlé korespondence a ostatních poštovních zásilek, případně další benefity · Je to legální a zákonem podporovaná forma sídla společnosti. · Stejně jako je nutné, aby fyzické osoby měly trvalé místo pobytu, je důležité, aby společnosti měly své sídlo zapsané v obchodním nebo živnostenském rejstříku.

A co dodat nakonec?

Je důležité sladit volbu sídla společnosti s jejími plány a cíli. To všechno určitě zvládnete tak, aby vaše společnost dala tržnímu prostředí ten správný signál a v návaznosti na to dobře prosperovala. Po nějaké době získáte praktické poznatky o vlivu vaší volby, o tom, jaké důsledky měla na prosperitu společnosti. Podělíte se s námi o praktické poznatky z toho procesu? Zajímají nás hlavně praktické zkušenosti z reálného života společností.

Publikováno: 20. 12. 2018

Kategorie: Podnikání

Autor: Adam