Podnikání

Kdy a v čem se vyplatí zpracování účetnictví externí účetní firmou?

účetnictví České BudějoviceNěkteré země praktikují takzvanou fixní daň, což podnikatelům výrazně usnadňuje činnost. Česká republika mezi ně bohužel nepatří a proto si podnikající subjekty musí vést účetnictví. Podnikání je spjato hned s několika různými formami zdanění – daň z příjmu, daň z přidané hodnoty, zdravotní a sociální pojištění. Výše všech zmíněných daní se vypočítává procentem ze zisku, ale protože stát zajišťuje pouze kontrolu a nikoliv výpočet, musíme se kalkulace zhostit sami. Nabízí se proto otázku – kdy se vyplatí činnost outsourcovat na externí účetní firmu?

Výpočet daní není nesrozumitelný, nicméně se neobejdeme bez určitých znalostí (legislativa se stále mění a je třeba ji sledovat) a v neposlední řadě také seznamů a přehledů (souhrnně také „účetní agenda“). Do účetní agendy lze zahrnout přehledy přijatých a vydaných faktur, peněžní deník a další položky.

Vedení účetnictvím není zdarma. Vyžádá si minimálně čas a ten může v přepočtu na odpracované hodiny „hodit“ slušnou částku. Budete-li se jednomu účetnímu dokladu věnovat cca 10 minut a cca 40 hodin závěrce, pak vás bude účetnictví, při 20 vydaných dokladech měsíčně, stát 100 hodin ročně. V závislosti na vaší hodinové taxe lehce zjistíte, že se vám časová investice nemusí vyplatit. V případě průměrné mzdy se hodnota hodin investovaných do zpracování účetnictví rovná 18 000 Kč. Externí účetní firma stejné množství dokladů zpracuje za nižší cenu a nejen to.

Nejste-li ve vedení účetnictví zběhlí, můžete se snadno dopustit chyby, za kterou budete odpovědní. V případě zpracování účetnictví třetí stranou (tedy externí účetní firmou) se riziko minimalizuje a pokud se přesto účetní chyby dopustí, finanční úřad neudělí pokutu vám, ale účetní firmě. Dalším argumentem je i daňová optimalizace, díky které můžete ušetřit nemalé peníze. To vše v mezích zákona, aniž byste riskovali popotahování finančním úřadem.

Rozhodnutí je na vás, ale většině menších středních firem se outsorcing účetnictví vyplatí.

Jak na personalistiku?

Vema je personální informační HR systém pro komplexní řízení lidských zdrojů.

Chytrý smartphone

Nejnovější Apple iPhone 13 předčí vaše očekávání o chytrém telefonu!