Jak vybrat cestovní pojištění

Chystáte se na dovolenou nebo na služební cestu do zahraničí? Ať už si balíte kufry směr Paříž nebo Bangkok, rozhodně se neobejdete bez vhodně zvoleného cestovního pojištění. Nespoléhejte na Evropskou kartičku pojištění nebo nedej bože na to, že se vám nic nestane – i drobný úraz vás může vyjít pěkně draho. A co se týče zmíněné průkazky pojištěnce, pojišťovna vám neuhradí větší částku, než jaká se váže na léčebné výlohy platné v České republice. A není tajemstvím, že v zahraničí stojí lékařské ošetření či hospitalizace až několikanásobně více. Rozdíl budete muset doplatit z vlastní kapsy. Pokud si nejste jistí, jak vybrat cestovní pojištění, mohl by vám pomoci dnešní článek. Na výsledné ceně cestovního pojištění má vliv hned několik faktorů – cíl a důvod cesty, délka pobytu a aktivity, které se chystáte provozovat.

Jak daleko a z jakého důvodu cestujete?

Na výslednou cenu cestovního pojištění ovlivňuje zejména cílová lokalita. Stačí prozkoumat srovnání cestovního pojištění, ve kterém lze závislost na destinaci snadno vyčíst. Obecně platí pravidlo, že s rostoucí vzdáleností roste i cena pojistky, ale pojišťovny zohledňují také její bezpečnost (rizikovost). Klíčový je také to, co budete v zahraničí dělat. Cena cestovního pojištění pro turisty je zpravidla mnohem nižší než pojištění, které se váže k pracovní cestě. Pohráváte-li si s myšlenkou, že pojišťovně nenahlásíte správné údaje, raději od ní upusťte. V případě lékařského ošetření či hospitalizace by se vám mohlo stát, že výlohy neproplatí.

Vyplatí se připlatit?

Nejvýznamnější složkou každého cestovního pojištění je samozřejmě krytí léčebných výloh a vždy si můžete vybrat hned z několika variant pojištění. Platí, že s rostoucí cenou roste i rozsah krytí a rozdíl je často v řádu desetikorun. Položte si proto otázku, zda se vám tak zanedbatelná úspora vyplatí. Nechcete-li doplácet nezanedbatelné částky, raději zvolte komplexnější ochranu. Skutečně se vyplatí. Nezapomeňte ani na připojištění související s adrenalinovými aktivitami a sporty. Standardní pojištění se totiž na drtivou většinu aktivit nevztahuje, o extrémních sportech nemluvě. Počítejte však s tím, že připojištění cenu pojistného výrazně navýší. Bojíte-li se o svá zavazadla, připojistěte si i je. Budete-li během pobytu řídit, případně cestujete-li s malými dětmi, rozhodně nebude naškodu ani pojištění zodpovědnosti. Vyžadujete-li kvalitní pojištění, ale zároveň za něj nechcete zaplatit více než doopravdy musíte, vyzkoušejte cestovní pojištění srovnání na ušetřeno.cz.