Jak vytvořit osobní finanční plán?

Finanční plánPodle průzkumů finančních analytiků na tom prý nejsme s finanční gramotností vůbec špatně. Jak je ale možné, že se spousta z nás potácí takříkajíc od výplaty k výplatě? Pokud jsou vaše příjmy slušné, ale přesto se vám nedaří ušetřit, nezbude vám, než si sestavit podrobný finanční plán. A my vám prozradíme, jaká je jeho podstata, co by měl obsahovat a jak vám může pomoct.

Co je to finanční plán?

Bez finančního plánu se neobejde stát ani podniky. Skládá se ze dvou základních složek, z nichž první tvoří veškeré výdaje a druhou příjmy. Rozdíl mezi nimi by měl být dostatečně vysoký na to, aby se vám podařilo ušetřit a splnit si své sny. Osobní finanční plán může mít krátkodobý i dlouhodobý charakter, v závislosti na vašich cílech. Tedy na tom, zda šetříte na dovolenou, vlastní bydlení, vzdělání svých dětí či prožití důchodového věku na vysoké životní úrovni.

Co když jsou výdaje příliš vysoké?

Pokud při sestavování finančního plánu zjistíte, že se součet všech výdajů blíží k celkové výši příjmů, budete se muset zamyslet nad tím, jak výdaje snížit (případně jak zvýšit příjmy). Způsobů, jak toho docílit, je mnoho a nakonec budete překvapeni, kolik peněz jste doposud doslova vyhazovali oknem. Výdaje domácnosti lze snížit např. zateplením domu, změnou dodavatele plynu/elektřiny, ale také refinancováním hypotéky či konsolidací půjček. Příjmy naopak zvýšíte např. efektivními investicemi a dlouhodobějším spořením.

Kdo se bez finančního plánu neobejde?

Finanční plán potřebuje každý, komu se nedaří ukočírovat své finance. Hodí se především pro:
  • rodiny s dětmi (ty se bez finanční rezervy neobejdou)
  • lidi, kterým se nedaří vymotat z dluhů
  • lidi ve středním věku, kteří si chtějí zachovat dobrou životní úroveň v penzi
  • každého, kdo se chce rychleji dostat ke svému cíli (ať už jde o nové auto nebo vlastní bydlení)

Nevíte si rady? Obraťte se na odborníky!

Rozhodli jste, že si vytvoříte osobní finanční pán, ale nevíte, jak na to? Není se za co stydět, ne každý finanční problematice rozumí natolik, aby byl schopen sestavit strategii, která opravdu funguje. Naštěstí existují nezávislí finanční poradci, kteří vám doporučí vhodné řešení a je jen na vás, jestli se budete jejich radami řídit. Spoustu dalších informací ohledně finančního plánování a osobních financí všeobecně, najdete na webu PenízeNavíc.cz. Mimo jiné zde najdete také žádost o nezávazné a bezplatné sestavení finančního plánu.
Foto: sxc.hu

Publikováno: 30. 07. 2014

Kategorie: Peníze

Autor: Adam

Tagy: jak vytvořit finanční plán | osobní finanční plán | rodinný finanční plán