5 kroků k úspěšnému oddlužení

OddluženíMinulý článek jsme věnovali osobnímu bankrotu neboli oddlužení. Pokud jste ho četli, pak jistě víte, že jde o efektivní cestu, jak se zbavit dluhů, které nezvládáte splácet běžným způsobem. Dnes vám prozradíme, jakým způsobem o osobní bankrot zažádat a na co byste se měli připravit.

1.) Spočítejte si celkovou výši vašich dluhů a počet věřitelů, které nedokážete uspokojit. Pozor, o osobní bankrot můžete zažádat jen tehdy, pochází-li vaše dluhy od dvou a více věřitelů a zároveň nejsou kryty zástavou. V případě hypotéky může věřitel nemovitost prodat a tím nesplacené pohledávky uhradit. Do oddlužení lze zahrnout pouze pohledávky, které jsou minimálně 30 dní po splatnosti. 2.) Chcete-li předejít návštěvě exekutora a máte-li reálný zájem situaci řešit, obraťte se na krajský soud v místě vašeho bydliště a podejte návrh na oddlužení. V něm musíte vysvětlit okolnosti úpadku a další nezbytné údaje jako je seznam věřitelů a výši dluhů. 3.) Soud následně zhodnotí, zda je váš plán na oddlužení reálný a budete-li schopni splatit alespoň 30 % z celkové výše pohledávek, povolí jej. O způsobu, jak dluhy splatíte, ovšem rozhodnou věřitelé a to formou hlasování. Jen na nich záleží, jakým způsobem bude oddlužení probíhat a mohou rozhodnout, zda budete muset prodat svůj movitý majetek. 4.) V případě, že věřitelé shledají, že je pro ně výhodnější splátkový kalendář, budete se muset smířit s tím, že vám v následujících pěti letech z příjmů zbude pouze nezabavitelné minimum. Všechny příjmy nad rámec životního minima a to dokonce neočekávané příjmy v podobě dědictví nebo výhry, budete muset odevzdat. 5.) Na to, zda řádně splácíte, bude dohlížet insolvenční správce a splatíte-li alespoň 30 % z celkové výše dluhů, promine vám soud zbylou částku. Budete-li poctivě splácet, ale ne vlastní vinou nebudete schopni stanovenou částku splatit, může soud rozhodnout o rozpuštění dluhů.

Jednou z nejdůležitějších fází je ovšem podání žádosti o oddlužení, která musí splňovat všechna zákonem stanovená kritéria. Pokud si se sepsáním nevíte rady, obraťte se na odborníky, kteří vás celým procesem provedou. Najdete je například na oddluzteme.cz.

Publikováno: 02. 07. 2013

Kategorie: Půjčky

Autor: Adam

Tagy: jak zažádat o oddlužení | jak zažádat o osobní bankrot | oddlužení | osobní bankrot