Půjčky a úvěry

5 kroků k úspěšnému oddlužení

OddluženíMinulý článek jsme věnovali osobnímu bankrotu neboli oddlužení. Pokud jste ho četli, pak jistě víte, že jde o efektivní cestu, jak se zbavit dluhů, které nezvládáte splácet běžným způsobem. Dnes vám prozradíme, jakým způsobem o osobní bankrot zažádat a na co byste se měli připravit.

1.) Spočítejte si celkovou výši vašich dluhů a počet věřitelů, které nedokážete uspokojit. Pozor, o osobní bankrot můžete zažádat jen tehdy, pochází-li vaše dluhy od dvou a více věřitelů a zároveň nejsou kryty zástavou. V případě hypotéky může věřitel nemovitost prodat a tím nesplacené pohledávky uhradit. Do oddlužení lze zahrnout pouze pohledávky, které jsou minimálně 30 dní po splatnosti.

2.) Chcete-li předejít návštěvě exekutora a máte-li reálný zájem situaci řešit, obraťte se na krajský soud v místě vašeho bydliště a podejte návrh na oddlužení. V něm musíte vysvětlit okolnosti úpadku a další nezbytné údaje jako je seznam věřitelů a výši dluhů.

3.) Soud následně zhodnotí, zda je váš plán na oddlužení reálný a budete-li schopni splatit alespoň 30 % z celkové výše pohledávek, povolí jej. O způsobu, jak dluhy splatíte, ovšem rozhodnou věřitelé a to formou hlasování. Jen na nich záleží, jakým způsobem bude oddlužení probíhat a mohou rozhodnout, zda budete muset prodat svůj movitý majetek.

4.) V případě, že věřitelé shledají, že je pro ně výhodnější splátkový kalendář, budete se muset smířit s tím, že vám v následujících pěti letech z příjmů zbude pouze nezabavitelné minimum. Všechny příjmy nad rámec životního minima a to dokonce neočekávané příjmy v podobě dědictví nebo výhry, budete muset odevzdat.

5.) Na to, zda řádně splácíte, bude dohlížet insolvenční správce a splatíte-li alespoň 30 % z celkové výše dluhů, promine vám soud zbylou částku. Budete-li poctivě splácet, ale ne vlastní vinou nebudete schopni stanovenou částku splatit, může soud rozhodnout o rozpuštění dluhů.

Jednou z nejdůležitějších fází je ovšem podání žádosti o oddlužení, která musí splňovat všechna zákonem stanovená kritéria. Pokud si se sepsáním nevíte rady, obraťte se na odborníky, kteří vás celým procesem provedou. Najdete je například na oddluzteme.cz.

Jak na personalistiku?

Vema je personální informační HR systém pro komplexní řízení lidských zdrojů.

Chytrý smartphone

Nejnovější Apple iPhone 13 předčí vaše očekávání o chytrém telefonu!