Kalibry se používají nejen v sériové výrobě

Ve strojírenské výrobě, automobilovém průmyslu, ale třeba i ve stavebnictví se bez vhodných měřicích nástrojů neobejdete. I když si to možná ani neuvědomujete, existuje spousta pomůcek pro měření, mezi které patří nejen klasické metry a posuvná měřítka, ale třeba i mikrometry, úchylkoměry, úhloměry, hloubkoměry a podobně. Stejně tak jsou velkými pomocníky i kalibry pro kontrolu závitů. V první řadě je nezbytné podotknout, že kalibry neslouží k měření, protože nemají vyobrazenou stupnici. Kalibry vám prostě řeknou, jestli rozměry výrobku odpovídají zadání, nebo nikoliv. Objednáte si například kalibr M42×1,5 a můžete se pustit do práce.

Kalibry se používají i v malovýrobě

Sice se s kalibry setkáte hlavně ve velkovýrobě, ale to neznamená, že se nemohou používat i v malovýrobě. Kalibr se používá jen na jeden rozměr, tudíž použít ho pouze jednou by bylo neekonomické. V sériových výrobách se kalibry určitě vyplatí, například s kalibry M42×1,5 zkontrolujete hotové produkty rychleji, než kdybyste je měli opět měřit. Stejně tak minimalizujete riziko lidské chyby. S kalibry se setkáte ještě v kusové výrobě. Závity jsou totiž normalizované, a proto se používá jen několik druhů. Závity bývají  většinou stejné. Stačí si koupit tedy kalibry na závity, které vyrábíte nejčastěji, a pak máte vystaráno i v řemeslné dílně.

Jaké kalibry se používají nejčastěji?

Prvně se kalibry rozdělují na dvě kategorie podle druhu závitů. Kalibry jsou tedy buď pro vnější, nebo pro vnitřní závity. Disponují dvěma stranami, přičemž jedna je správná a druhá zmetková. Jestliže se správná strana do závitu vleze a zmetková ne, je to správně. V opačném případě by se jednalo o zmetek. Širokou nabídku kalibrů má společnost Michovský-TOOLS, která prodává kvalitní kalibry i měřidla za dobrou cenu.

Publikováno: 25. 07. 2021

Kategorie: Podnikání

Autor: administrator