Nedaří se vám vyjít s penězi? Přečtěte si, jak zachránit rozpočet

Na účet vám dorazí výplata, pár dní se radujete a zanedlouho máte účet jako vymetený. Připomíná vám to něco? Pokud máte problém vyjít s penězi, měli byste s tím něco udělat. Půjčka do výplaty je dobrým řešením pouze v případě, že se do finančních potíží dostanete jednou za čas a nikoliv s železnou pravidelností. Budete-li však dodržovat následující tipy, pravděpodobně se vám podaří rozpočet stabilizovat.

Mějte finanční rezervu

Mít bokem určitou částku, která vás v případě nouze zachrání, je nepsaným pravidlem každé domácnosti. Obecně si Češi velké rezervy netvoří a pak jim nezbývá, než produkty jako rychlá SMS půjčka. Podle odborníků byste měli mít bokem zhruba trojnásobek všech měsíčních nákladů.

Část příjmů si odkládejte

Znáte zlaté pravidlo 10 – 15 %. Právě tolik byste si měli měsíčně odkládat bokem. Podaří se vám naspořit slušnou sumu a vyhnete se nepříjemným problémům. Nebankovní půjčka pro vás nebude nutná, protože budete mít železnou rezervu.

Vytvořte si rozpočet „na papíře“

Samozřejmě můžete použít i textový editor na počítači. Podstatné je, abyste rozpočet neměli jen v hlavě. Sepište si všechny příjmy i výdaje – budete mít přehled o tom, kolik vám po uhrazení všech plateb zbude. Podle toho si naplánujete útratu tak, abyste vydrželi až do další výplaty.

Myslete EKONOMICKY

Podle průzkumů Češi nejvíce utratí za potraviny. Ani vy jistě nejste výjimkou, a proto si položte otázku, zda byste nemohli za jídlo a pití ušetřit. Neznamená to však, že byste měli slevit z kvality potravin. Spíše se zaměřte na zbytečnosti a snažte se více vařit doma. Zdaleka nejnákladnější jsou pravidelné obědy a večeře v restauracích.

Mějte přehled o zůstatku

Platit kartou je komfortní, ale na druhou stranu můžete rychle ztratit přehled o tom, kolik jste utratili. Proto si pravidelně kontrolujte zůstatek – a když to nepomůže, vyzkoušejte obálkovou metodu. Začnete-li platit hotově, pravděpodobně se vám podaří ušetřit nemalou částku. Z psychologického hlediska je tento způsob platby mnohem šetrnější než karta.

Publikováno: 31. 08. 2017

Kategorie: Peníze | Půjčky

Autor: Adam

Tagy: jak ušetřit | jak vyjít s penězi