Zajímavosti

Tesla výrobcem dodávek? Jako základ by mohl posloužit Mercedes-Benz Sprinter

V podstatě každý si v souvislosti s americkou Teslou okamžitě vybaví luxusní elektromobil v provedení sedan nebo SUV. Ale elektrická dodávka? Dané spojení možná vyvolává rozpaky, ale když se v hlavě Elona Muska zrodí nápad, je téměř jisté, že ho nakonec realizuje. A z jednoho jeho tweetů jasně vyplynula možná spolupráce s automobilkou Mercedes-Benz. Elektrická dodávka by v budoucnu skutečně mohla vzniknout!

Mercedes-Benz již elektrododávku má

Zatímco některé automobilky (momentálně) nechtějí o elektrifikaci automobilů ani slyšet, jiné jsou alternativnímu pohonu otevřené. Mercedes-Benz dozajista patří do druhé skupiny, což dokazuje modelem eSprinter – elektrickou verzí populární dodávky Mercedes Sprinter. Ta by měla na trh vstoupit na přelomu letošního a příštího roku a momentálně ji automobilka usilovně testuje v drsných podmínkách severního Švédska. První zájemci o prodej dodávek budou mít elektrického dříče k dispozici ještě letos.

Navážou automobilky na někdejší spolupráci?

Vraťme se však k Tesle. Ta by podle dostupných informací neváhala s využitím karoserie při vývoji vlastní elektrododávky. Sprinter v podání Tesly by však dostal vlastní řídící jednotky, akumulátory i elektromotory. Nešlo by o první spolupráci, s Meredesem již spolupracovala v roce 2009, kdy se Daimleru podařilo získat desetinu Muskovy společnosti výměnou za investici ve výši padesáti milionů amerických dolarů. Mercedes zároveň – jako projev vděčnosti – získal baterie a elektromotory, které využil k dokončení elektrifikované verze kompaktního MPV třídy B.

Zda se však Tesla a Mercedes-Benz nakonec do spolupráce pustí, nebo si vybere jiného partnera, je zatím ve hvězdách. Cesty automobilek se rozdělily poté, co v roce 2014 Mercedes označil Teslu za velkého konkurenta a akcie prodal. Tesla se navíc musí vypořádat s množstvím nedokončených modelů a s nedostatky těch stávajících.

Jak na personalistiku?

Vema je personální informační HR systém pro komplexní řízení lidských zdrojů.

Chytrý smartphone

Nejnovější Apple iPhone 13 předčí vaše očekávání o chytrém telefonu!