Hamletovská otázka pro rok 2022: Prodat, či koupit nemovitost

Bydlení má v posledních letech nebezpečně vysokou cenovku, která láme rekordy i v evropském srovnání. V meziročním srovnání stoupla v Česku hodnota bytů v prvním čtvrtletí tohoto roku téměř o 20 %. A přestože prodejci hlásí útlum zájemců o koupi nemovitostí, ceny to podle expertních odhadů směrem dolů bohužel nepošle. Zdražující se energie, stavební materiály i práce nezavdávají zrovna důvod k optimismu. Jaký bude další vývoj a doporučují odborníci spíše prodat, či koupit nemovitost?

V prvních měsících tohoto roku se na trhu s nemovitostmi začaly projevovat změny zapříčiněné stoupající inflací, zvyšujícími se úrokovými sazbami hypoték a v neposlední řadě také zdražující se cenou energií, stavebních materiálů, energií i kvalifikované práce. „V součtu tyto faktory v důsledku způsobily pokles poptávky po nákupu vlastní nemovitosti, která byla charakteristická především pro loňský rok. Obrat trendu však nezpůsobí výrazný pokles cenovek bytů a domů,“ říká David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates.

„V návaznosti na finanční nedostupnost vlastního bydlení se rozmáhá nájemní bydlení – z tohoto pohledu se může stát, že pronájmy vypadají jako udržitelná investice – růst cen energií, inflace a snížení dostupnosti nových hypoték žene zájemce vstříc nájemnímu bydlení. Obnovení zájmu o pronájmy je evidentní, na druhou stranu nemůžeme říci, že by se tím výrazně zjednodušila situace z pohledu pronajímatelů. Pro majitele nemovitostí totiž pořád platí podílet se na nákladech bytového fondu a investovat do údržby bytu a fondu oprav. I z investiční nemovitosti se tak snadno může stát černá díra na peníze,“ vysvětluje David Novotný. Řešením je využít profesionální služby na efektivní a rentabilní správu nemovitosti.

„Profesionální správci za vás obstarají veškeré záležitosti související s pronájmem a správou bytu. Komunikaci s nájemníky, dodavateli energií, úřady či údržbáři převezme vaše osobní administrátorka. Vypustit z hlavy také můžete veškeré platnosti nájemních smluv a s předstihem vám odborníci také pomohou s novými nájemníky, aby byl váš byt stále obsazený. Pokud nebude, vy nic jako majitel neplatíte, je to na vrub správce,“ dodává Novotný.

Ideální čas na prodej je právě teď

To, co způsobuje starosti kupujícím, je současně výhodnou příležitostí pro prodejce – jsou to různé strany téže mince. Pokud vlastníte nemovitost a chcete ji prodat, současný stav realitního trhu vám hraje do karet. Kromě toho, že jsou ceny nemovitostí na svém historickém maximu, jdou stále nahoru také úrokové sazby hypoték. „To znamená, že řada investorů potřebuje nakoupit co nejrychleji. Když se rozhoupete k prodeji svého bytu či domu právě teď, je vysoká pravděpodobnost, že zastihnete zájemce o koupi ještě v dobré platební kondici. Navíc se teď do centra zájmu kupujících dostala také nabídka bytů v lokalitách vzdálenějších centru či v dobré dopravní dostupnosti za městem,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates. Pokud si chcete udělat obrázek o tom, kolik je tržní hodnota vaší nemovitosti, obraťte se na realitní odborníky a nespoléhejte na mnohdy zkreslená data na realitních serverech, kde se objevují nereálné ceny nemovitostí.

Publikováno: 10. 05. 2022

Kategorie: Bydlení a nemovitosti

Autor: administrator