5 kritérií, která zvážit při výběru podnikatelského bankovního účtu

Začínáte podnikat? Tak to byste si měli zařídit také bankovní účet, kam vám budou zákazníci posílat odměnu za odvedenou práci. Jaký by ale účet pro podnikatele měl být? Co vlastně nabízí banky a na co se nejvíce soustředit? Po pravdě řečeno se podnikatelský účet až tolik neliší od toho běžného, který využíváte pro osobní potřeby. Jestliže pracujete jen na živnostenský list, ani ho mít nemusíte. Přesto si jej spousta lidí raději zřizuje, mají pak hezky oddělené finanční prostředky. Pokud si budete chtít vystačit jen s tím běžným, sledujte podmínky bank – některé totiž neumožňují využívat osobní účet k podnikání. Ale teď už k věci. Jak jsme si slíbili, podíváme se na pět kritérií, která by bylo dobré zvážit.

1. Žádné poplatky

První a nejdůležitější věc je jednoznačná. Obloukem se vyhýbejte bankám, které vyžadují poplatky za vedení účtu, jednotlivé transakce, výběry z bankomatu, platby kartou atd. Prostě a jednoduše vyžadujte bankovní účet zdarma, protože je dost pravděpodobné, že na něj budou přicházet desítky či stovky plateb měsíčně, to byste se nedoplatili. Dejte si pozor na zpoplatnění méně častých služeb. Budete například vkládat na účet čas od času i hotovost? Jezdíte na pracovní cesty a budou se vám hodit výběry z bankomatů v cizině bez poplatku?

2. Internetové bankovnictví

Podnikání je časově náročné, když se vám dostane chvilky klidu, určitě ji budete chtít strávit se svými blízkými, nikoliv čekáním v bance. Co nejvíce záležitostí byste tedy měli být schopní vyřešit online přes internetové bankovnictví. Kdysi bylo považováno za příjemný bonus, dnes už je to samozřejmost. Zajímejte se rovněž o mobilní aplikaci. Ne všude s sebou budete mít notebook a mobil stačí pro zkontrolování zůstatku nebo ověření, zda už vám přišla nějaká platba. Na druhou stranu zvažte, zda je bezpečné s sebou v telefonu „nosit“ všechny firemní peníze. Některé banky nabízí aplikaci, přes niž lze jen zobrazit historii dění na účtu, ale nejde z ní nic platit. To je určitě bezpečnější.

3. Extra výhody

Vedení účtu zdarma a žádné poplatky už patří k standardním službám, hledejte něco víc. A pod slovem něco máme na mysli způsob jak ušetřit další peníze. Obzvlášť v začátcích podnikání je totiž každá koruna dobrá. Například pokud si zřídíte online mKonto Business, můžete si vyžádat platební kartu. A když s ní budete platit, získáte zpět 1 % z každé transakce, což pro vás znamená ušetřených až 2 500 Kč měsíčně. Takové podobné akce běží v bankách téměř pořád, tak zkuste zapátrat a vyberte si, co se bude hodit právě vám. Slevy z platby kartou vám budou asi k ničemu, jestliže kartou neplatíte. Pamatujte ovšem na to, že lepší podmínky často nabídnou menší finanční instituce. Ty větší si totiž myslí, že mají zákazníků dost, zatímco ty menší se o ně musí snažit.

4. Komunikace se zahraničím

Už při zakládání účtu je potřeba uvažovat, zda budete působit pouze v rámci České republiky, nebo se chystáte expandovat do zahraničí. Podle toho by vás totiž mělo zajímat, zda budete platit za platby uskutečněné se zahraničními klienty. A nebudete si případně vést ještě jeden účet v eurech?

5. Více účtů

Jestliže se nemůžete rozhodnout, u které banky by byl účet nejvýhodnější, zařiďte si jich klidně více. Pokud budete vlastnit například e-shop, více účtů je jen výhoda. Jistě z vlastní zkušenosti víte, že převod mezi různými bankami trvá kolikrát i dva dny. V rámci jedné banky se přitom jedná o záležitost několika hodin. Každý zákazník tedy raději pošle peníze na účet ve stejné bance, aby přišly rychleji a e-shop mu zboží poslal dříve. Když jsou účty vedené zdarma a za nic neplatíte, nemusíte se bát zařídit si jich více. Přestože se dnes bankovní účty dají zařídit i přes internet, někdy není od věci zajít si do banky osobně. Obzvlášť máte-li nějaké otázky, chvilku času si udělejte.

Publikováno: 31. 05. 2017

Kategorie: Peníze

Autor: Adam