Rizikové investice

Co je to akontace?

Mnohé finanční pojmy jsou notoricky známé. Jejich význam zná téměř každý – respektive by měl. Ale jak je to s akontací? Pokud si nejste jistí, co tento pojem znamená, vězte, že se obvykle jedná o procentní část ceny zboží či služby, která se hradí předem z vlastních prostředků. Setkáte se s ní v souvislosti s různými finančními produkty – nejčastěji zaznívá u leasingu a mimo jiné i u půjčky na bydlení. Výše akontace (tedy částky splatné předem) má obvykle zásadní vliv na podmínky úvěru. Obecně platí, že čím vyšší akontace, tím je nižší celková splatná částka. V české legislativě však pojem není pevně zakotven.

Češi se nejčastěji s akontací setkávají při financování nového vozu formou leasingu, kdy část ceny hradí předem a zbytek v rámci splátkového kalendáře. Mnoho leasingových společností však umožňuje i tzv. nulovou akontaci, díky které je úvěr dostupný i pro klienty bez našetřených peněz. Tato skupina klientů je považována za rizikovější a musí počítat s vyšší úrokovou sazbou.

Ale proč ji vlastně leasingové společnosti vyžadují? Důvody jsou prosté. Akontace je jedním z faktorů, na základě kterých lze posoudit bonitu a spolehlivost klienta. Zároveň se používá na úhradu nákladů souvisejících s předčasným odstoupením od smlouvy.

Akontace a hypotéční úvěry

Jak akontace souvisí s hypotékou? V minulosti byly našetřené vlastní zdroje podmínkou k získání úvěru.

Hovořilo-li se o akontaci v souvislosti s hypotéčním úvěrem, jednalo se o částku, kterou byl žadatel povinen uhradit předem. Peníze se použily jako část kupní ceny nemovitosti. Nešlo přitom o zanedbatelnou částku – bankovní poskytovatelé požadoval 30 % u prodejní ceny. V případě bytu v hodnotě 1 000 000 korun musel žadatel předem složit 300 000 korun z vlastní kapsy.

První hypotéku bez akontace nabídla v roce 2002 Českomoravská hypotéční banka a zanedlouho ji následovaly další poskytovatelé. Éra dostupných 100% hypotéčních úvěru je ovšem u konce a dosáhne na ně pouze hrstka žadatelů.

Akontace a stavební spoření

Úvěr lze získat také ke stavebnímu spoření. Podmínkami jsou (ze zákona) minimálně dvouleté spoření, určité množství vlastních zdrojů (akontace) a účelové využití finančních prostředků na financování účelů souvisejících s bydlení.

Pokud klient podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření nesplní, může požádat o překlenovací úvěr, který je dostupný i bez akontace. Opět platí, že s výší akontace souvisí úroková sazba (menší akontace = vyšší úročení, tedy dražší úvěr). Výhodou úvěru ze stavebního spoření (oproti hypotéce) je fakt, že není vyžadována zástava nemovitosti.

Jak na personalistiku?

Vema je personální informační HR systém pro komplexní řízení lidských zdrojů.

Chytrý smartphone

Nejnovější Apple iPhone 13 předčí vaše očekávání o chytrém telefonu!