Nenechte se okrádat bankou a chtějte své peníze zpět!

Je to už více než rok, co se v Německu rozhořel velmi zajímavý spor mezi hypotéční bankou a klientem, který zpochybnil právo na vybírání poplatku za vedení úvěrového účtu. Spolkový soudní dvůr dal kupodivu zapravdu spotřebiteli, shledal jednání banky za protiprávní a instituci nezbylo, než klientovi poplatky vrátit.

Na první pohled banální událost spustila další vlnu procesů a bankám nezbylo, než poplatky vracet a o událost se začaly zajímat i naše média. Podle právníků totiž Spolkový soudní dvůr vycházel z právní úpravy, která se od té české v zásadě v ničem neliší. Českým spotřebitelům tak svitla naděje, že i oni se dočkají vrácení nemalých poplatků, které od nich banky protiprávně vybírají. Proč vlastně chtějí po českých klientech platit za něco, od čeho v Německu upustily? Důvod je prostý, bankám jde o neskutečně velký obnos peněz a doufají, že klienti ohledně poplatků neozvou.

Prvnímu českému klientovi již banka poplatky vrátila!

Češi ovšem nejsou hloupí, jak si banky myslí a už vůbec ne tehdy, když jim jde o těžce vydělané peníze. Ví, že mají stejná práva jako zahraniční klientela a rozhodli se bankovní instituce přitlačit ke zdi. Dne 18.4. 2013 rozhodl Obvodní soud v Praze 5 ve prospěch prvního českého klienta a Hypotéční banka mu vrátila poplatky zpět. Pokud hypotéční úvěr čerpáte také, nenechte se bankou okrádat a vezměte si zpět, co vám právem patří. Vaše peníze.

Potup je velmi snadný, v prvé řadě je nutné vyzvat banku k vrácení bankovních poplatků a to i o 4 roky zpětně. Pokud jste si s bankou nedohodli delší promlčecí lhůtu, budou již starší poplatky promlčené.

V případě, že vám banka peníze nevrátí, můžete se obrátit na soud nebo finančního arbitra. Obě možnosti vám dávají rovnocennou šanci, v případě soudního procesu však počítejte s vyššími náklady. Na druhou stranu je v případě hypotéky vhodnější, protože právě zde má finanční arbitr omezené pravomoci. Šance, že se soudce přikloní na stranu banky je minimální, ale chcete-li mít jistotu, že nebudete muset hradit poplatky, které jsou s procesem spojeny, obraťte se na advokátní kancelář JUDr. Kláry Kořínkové, Ph.D. Ta poplatky uhradí za vás a v případě vyhraného procesu vám navíc vyplatí částku 500 Kč.

Rozhodnutí je na vás, ale stačí pouze vyplnit formulář na webu vracenipoplatku.cz...