Právo

Nenechte se okrádat bankou a chtějte své peníze zpět!

Je to už více než rok, co se v Německu rozhořel velmi zajímavý spor mezi hypotéční bankou a klientem, který zpochybnil právo na vybírání poplatku za vedení úvěrového účtu. Spolkový soudní dvůr dal kupodivu zapravdu spotřebiteli, shledal jednání banky za protiprávní a instituci nezbylo, než klientovi poplatky vrátit.

Na první pohled banální událost spustila další vlnu procesů a bankám nezbylo, než poplatky vracet a o událost se začaly zajímat i naše média. Podle právníků totiž Spolkový soudní dvůr vycházel z právní úpravy, která se od té české v zásadě v ničem neliší. Českým spotřebitelům tak svitla naděje, že i oni se dočkají vrácení nemalých poplatků, které od nich banky protiprávně vybírají. Proč vlastně chtějí po českých klientech platit za něco, od čeho v Německu upustily? Důvod je prostý, bankám jde o neskutečně velký obnos peněz a doufají, že klienti ohledně poplatků neozvou.

Prvnímu českému klientovi již banka poplatky vrátila!

Češi ovšem nejsou hloupí, jak si banky myslí a už vůbec ne tehdy, když jim jde o těžce vydělané peníze. Ví, že mají stejná práva jako zahraniční klientela a rozhodli se bankovní instituce přitlačit ke zdi. Dne 18.4. 2013 rozhodl Obvodní soud v Praze 5 ve prospěch prvního českého klienta a Hypotéční banka mu vrátila poplatky zpět. Pokud hypotéční úvěr čerpáte také, nenechte se bankou okrádat a vezměte si zpět, co vám právem patří. Vaše peníze.

Potup je velmi snadný, v prvé řadě je nutné vyzvat banku k vrácení bankovních poplatků a to i o 4 roky zpětně. Pokud jste si s bankou nedohodli delší promlčecí lhůtu, budou již starší poplatky promlčené.

V případě, že vám banka peníze nevrátí, můžete se obrátit na soud nebo finančního arbitra. Obě možnosti vám dávají rovnocennou šanci, v případě soudního procesu však počítejte s vyššími náklady. Na druhou stranu je v případě hypotéky vhodnější, protože právě zde má finanční arbitr omezené pravomoci. Šance, že se soudce přikloní na stranu banky je minimální, ale chcete-li mít jistotu, že nebudete muset hradit poplatky, které jsou s procesem spojeny, obraťte se na advokátní kancelář JUDr. Kláry Kořínkové, Ph.D. Ta poplatky uhradí za vás a v případě vyhraného procesu vám navíc vyplatí částku 500 Kč.

Rozhodnutí je na vás, ale stačí pouze vyplnit formulář na webu vracenipoplatku.cz

Jak na personalistiku?

Vema je personální informační HR systém pro komplexní řízení lidských zdrojů.

Chytrý smartphone

Nejnovější Apple iPhone 13 předčí vaše očekávání o chytrém telefonu!