Právo

Živnostenský zákon pro rok 2013

změny v živnostenském zákoněStejně jako každý rok, i ten letošní přinesl spoustu změn v živnostenském zákoně. Pakliže podnikáte, rozhodně byste neměli novely přehlédnout. Pro jistotu jsme pro vás připravili přehled těch nejvýznamnějších.

Změny daní

Vyděláváte větší částky? V tom případě se připravte na takzvané solidární zvýšení daně ve výši 7 %, které se týká fyzických osob s „nadlimitním příjmem“. Nový živnostenský zákon také omezuje absolutní výše výdajových paušálů, ovšem jen u některých forem příjmů.

Srážková daň z příjmů je od 1. ledna pro daňové rezidenty 35 % (původně činila 15 %). Kromě toho se snížila vratka části spotřební daně ze „zelené nafty“ – ze 60 % na 40 % a z 85 % na 57 %.

Pracovněprávní vztahy

V rámci pracovněprávních vztahů byla novelizována minimální mzda. Došlo ke zrušení nižší sazby a základní sazba pro 40 hodin (jeden pracovní týden) je nyní 8 000 Kč za měsíc. Hodinová sazba činí 48,10 Kč.

Změnu zaznamenali také OSVČ, kteří vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Pro rok 2013 činí minimální roční vyměřovací základ 77 652 Kč. V případě vedlejší samostatné výdělečné činnosti 31 069 Kč. Došlo i ke zvýšení minimálních záloh na zdravotní pojištění a to na 1 748 Kč. Za zmínku stojí také zrušení maximálních vyměřovacích základů pojistného a to nejen pro letošní rok, ale také další dva následující.

Živnostenský zákon můžete mít neustále po ruce

Změn bylo samozřejmě mnohem více a rozhodně byste se s nimi měli seznámit. Kompletní znění aktuálního živnostenského zákona si můžete přečíst i na webu. Portál centrum.cz připravil obsáhnou sbírku zákonů, mezi kterými nechybí ani ten živnostenský. Pro ty, kteří ho chtějí mít stále u sebe, je živnostenský zákon ke stažení a to zcela zdarma ve formátu *.pdf. K prohlížení si budete muset stáhnout bezplatnou aplikaci Acrobat Reader.

Jak na personalistiku?

Vema je personální informační HR systém pro komplexní řízení lidských zdrojů.

Chytrý smartphone

Nejnovější Apple iPhone 13 předčí vaše očekávání o chytrém telefonu!