Živnostenský zákon pro rok 2013

změny v živnostenském zákoněStejně jako každý rok, i ten letošní přinesl spoustu změn v živnostenském zákoně. Pakliže podnikáte, rozhodně byste neměli novely přehlédnout. Pro jistotu jsme pro vás připravili přehled těch nejvýznamnějších.

Změny daní

Vyděláváte větší částky? V tom případě se připravte na takzvané solidární zvýšení daně ve výši 7 %, které se týká fyzických osob s „nadlimitním příjmem“. Nový živnostenský zákon také omezuje absolutní výše výdajových paušálů, ovšem jen u některých forem příjmů. Srážková daň z příjmů je od 1. ledna pro daňové rezidenty 35 % (původně činila 15 %). Kromě toho se snížila vratka části spotřební daně ze „zelené nafty“ - ze 60 % na 40 % a z 85 % na 57 %.

Pracovněprávní vztahy

V rámci pracovněprávních vztahů byla novelizována minimální mzda. Došlo ke zrušení nižší sazby a základní sazba pro 40 hodin (jeden pracovní týden) je nyní 8 000 Kč za měsíc. Hodinová sazba činí 48,10 Kč. Změnu zaznamenali také OSVČ, kteří vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Pro rok 2013 činí minimální roční vyměřovací základ 77 652 Kč. V případě vedlejší samostatné výdělečné činnosti 31 069 Kč. Došlo i ke zvýšení minimálních záloh na zdravotní pojištění a to na 1 748 Kč. Za zmínku stojí také zrušení maximálních vyměřovacích základů pojistného a to nejen pro letošní rok, ale také další dva následující.

Živnostenský zákon můžete mít neustále po ruce

Změn bylo samozřejmě mnohem více a rozhodně byste se s nimi měli seznámit. Kompletní znění aktuálního živnostenského zákona si můžete přečíst i na webu. Portál centrum.cz připravil obsáhnou sbírku zákonů, mezi kterými nechybí ani ten živnostenský. Pro ty, kteří ho chtějí mít stále u sebe, je živnostenský zákon ke stažení a to zcela zdarma ve formátu *.pdf. K prohlížení si budete muset stáhnout bezplatnou aplikaci Acrobat Reader.

Publikováno: 29. 05. 2013

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam

Tagy: živnostenský zákon | živnostenský zákon ke stažení