Půjčujete si od soukromého investora? Buďte ostražití!

SmenkaSvět půjček je velmi pestrý a neskládá se jen z širokého portfolia bankovních produktů. Pokud se momentálně nacházíte ve finanční tísni, kterou nemůžete vyřešit bankovním úvěrem, můžete to zkusit v nebankovním sektoru. Nebankovní společnosti nabízí zajímavé půjčky, díky kterým můžete mít peníze okamžitě k dispozici. Dejte si však dobrý pozor na věřitele, na kterého se obrátíte. Dostupnost může jít ruku v ruce s nevýhodnými podmínkami, vysokými úroky a v krajním případě lichvou nebo podvodem.V případě značkových nebankovních společností, které na tuzemském finančním trhu působí dlouhodobě, se ničeho obávat nemusíte. Nebankovky jako Provident, Home Credit, Cetelem či Essox si zakládají na transparentním jednání, ale na druhou stranu mají vyšší nároky na bonitu než neznámí soukromí investoři. Většina známých nebankovních věřitelů navíc nahlíží do registru dlužníků a pokud jste se v minulosti soustavně nedodržovali smluvní podmínky a řádně nespláceli, pravděpodobně vám půjčku neposkytnou.

Podepsat můžete, přečíst musíte

Jestliže nepochodíte u renomovaných institucí, stále máte šanci. Situaci můžete vyřešit pomocí půjčky od soukromých osob. Nikdy však nepodepisujte smlouvu, kterou jste důkladně nepřečetli a které stoprocentně nerozumíte. I zdánlivě nepodstatný detail vás může v budoucnu vyjít velmi draho. Pokud vám věřitel neposkytne kopii smlouvy k prostudování, v žádném případě si od něj nepůjčujte a obraťte se na někoho jiného.

Od prázdné směnky ruce pryč

Půjčka od soukromého investora má velmi často podobu směnky. Půjčky na směnku v zásadě nejdou špatné, protože přesně definují podmínky transakce. Ve směnce však musí být uvedeny všechny náležitosti, jinak bude považována za neplatnou. Dá-li vám věřitel podepsat prázdnou směnku s příslibem, že údaje později doplní, rozhodně ji nepodepisujte. Nezapomínejte ani na to, že žijeme v době informačních technologií a o většině získáte informace z internetu. Osobu, která vám nabídla finanční injekci, si proto důkladně prověřte a zeptejte se na zkušenosti ostatních. Vždy existuje reálná šance, že na diskuzních fórech narazíte na spotřebitele, kteří si již od dotyčného člověka či společnosti půjčili.

Publikováno: 11. 12. 2013

Kategorie: Půjčky

Autor: Adam

Tagy: nebankovní půjčky | půjčky na směnku