Úvěroví predátoři jsou mimo hru. Kdo nyní může legálně nabízet úvěry?

Doby, kdy na českém úvěrovém trhu působilo nemalé množství úvěrových predátorů, jsou od března tohoto roku minulostí. Nyní půjčky nabízí pouze licencované firmy a banky. Česká národní banka zatím řešila pouze kolem stovky žádostí o licenci, což je mnohonásobně méně než počet firem, které se zabývaly poskytováním půjček před změnou.

Přísné podmínky a vysoké sankce pro poskytovatele

Březen 2017 znamenal pro nespočet úvěrových predátorů konec. Legálně již nemohou půjčovat, protože nezískaly licenci od ČNB. Podle nového zákona o spotřebitelském úvěru měly lhůtu do posledního únorového dne. Za porušení zákona hrozí pokuta ve výši až 20 milionů korun. Populární půjčka bez doložení příjmu již nepředstavuje riziko, jak tomu bylo doposud. Půjčováním se zabývají pouze prověřené společnosti, které respektují zákonné podmínky. Samozřejmě se však stále vyplatí srovnávat jednotlivé nabídky – jedině tak lze najít nejvýhodnější půjčku.

Trh se pročistil a spotřebitelé si mohou oddechnout

Nový zákon platí od prosince 2016 a jeho podstatou je mimo jiné také složení základního kapitálu. Nejde přitom o zanedbatelnou částku, zájemci o poskytování úvěrů si musí připravit 20 milionů korun. V minulosti se mohl poskytováním půjček zabývat každý, protože stačil živnostenský list. Poskytovatelů byly stovky a zprostředkovatelů ještě více. Cílem nového zákona je ochrana dlužníků před nekalými praktikami úvěrových predátorů, kteří legálně poskytovali úvěry s cílem výdělku na sankcích. Mnohé z těchto půjček byly navíc zajištěny nemovitostmi – další oblíbenou kořistí nepoctivých poskytovatelů. Nebankovní půjčka pro podnikatele či fyzické osoby je nyní mnohem transparentnější. Stále ji lze získat rychle, ale oproti minulosti za mnohem výhodnějších podmínek a bez zbytečného rizika.

Publikováno: 07. 05. 2017

Kategorie: Půjčky

Autor: Adam

Tagy: nový zákon o půjčkách | půjčka bez doložení příjmu