Dopadla na vás koronakrize a uvažujete o půjčce? S vyřízením se neukvapujte a řádně ji zvažte

Opatření, která měla obyvatele ochránit před šířením nového typu koronaviru, dostaly Českou republiku do hluboké ekonomické krize. Mnoho lidí přišlo o zaměstnání a spousta podnikatelů zrušila živnostenské oprávnění. Zdaleka nejtvrdší dopad pocítili samoživitelé, drobní živnostníci a lidé, kteří si v minulosti nedokázali vytvořit finanční rezervy. Pomoc státu byla nedostatečná a jediným východiskem se často stala půjčka. Napadlo vás, že tímto způsobem také vyřešíte momentální nedostatek finančních prostředků? Vybírejte uvážlivě a nikoliv s horkou hlavou – špatně nastavené podmínky vás mohou dostat do ještě větších potíží.

Nabídka půjček je široká, s výběrem si dejte na čas

Ačkoli máte pocit, že čas hraje proti vám, snažte se s vyřízením půjčky nespěchat. V prvé řadě se zamyslete nad tím, zda úvěr skutečně potřebujete – možná by stačilo „utáhnout opasek“, na nějakou dobu snížit výdaje a zbytečně se nezadlužovat. Mějte na paměti, že ani ta nejvýhodnější půjčka není zadarmo a vždy vás bude něco stát. Dojdete-li k závěru, že se bez půjčky neobejdete, nenechte se zlákat vidinou první dostupné nabídky. Podobných – a pravděpodobně i o něco levnějších – je ve vzduchu více. Zapátrejte po nabídkách a parametry jednotlivých produktů porovnejte. Svědomitý přístup vám ušetří nemalou částku.

Když půjčku, tak od ověřeného poskytovatele

Doby, kdy na českém půjčkovém trhu působily desítky tisíc poskytovatelů, jsou naštěstí dávno pryč. Bez licence od ČNB nyní úvěr poskytovat nelze. Nebankovní subjekty nyní skládají náročné zkoušky a musí splnit přísné podmínky, které hrají ve prospěch spotřebitelů. Přesto se může stát, že narazíte na podvodnou nabídku – například na požadavek nemalého poplatku za vyřízení nebo nasměrování na telefonní linku začínající předvolbou 900 (hovor vás může stát až 95 Kč za minutu). Takovým se vyhněte obloukem, ušetříte si zbytečné starosti.

Jaké parametry by vás měly zajímat?

Nemáte s půjčkami předchozí zkušenosti a všechny vám připadají podobné? Při porovnávání jednotlivých nabídek neřešte pouze výši úrokové sazby, ale především RPSN (roční procentní sazba nákladů), která o výhodnosti produktu vypovídá mnohem objektivněji. Zajímavou možností jsou tzv. první půjčky zdarma, případně půjčky umožňující odklad první splátky. Vyřízení takového úvěru je možné například na uverlevne.cz. V každém případě si důkladně pročtěte smluvní podmínky a seznamte se se všemi poplatky, které souvisí např. s předčasným doplacením úvěru apod. A co je zdaleka nejdůležitější? Mít jistotu, že půjčku zvládnete zaplatit. Půjčit si doplacení jiné půjčky nebo na něco, co nepotřebujete, vás může dostat do začarovaného kruhu, ze kterého nevede cesta ven.

Publikováno: 12. 07. 2020

Kategorie: Půjčky

Autor: administrator