Půjčky a úvěry

Velké dluhy nejsou konečná – zpět do hry vás dostane osobní bankrot

Osobní bankrotDo finančních problémů se lze dostat poměrně snadno. Stačí pár neuvážených úvěrů a komplikace v podobě ztráty zaměstnání nebo jiných osobních problémů a oheň je na střeše. Podle statistik sice úroveň finanční gramotnosti roste, ale počet zadlužených osob nijak výrazně neklesá. Pokud jste se do podobné situace dostali i vy víte, že nedokážete uspokojit věřitele, vaší poslední záchranou by se mohlo stát oddlužení neboli osobní bankrot.

Za své dluhy se nemusíte stydět – nejste první a rozhodně ne poslední. Mnohem horší by bylo krizi neřešit a tvářit se, že se nic neděje. A že se děje opravdu hodně poznáte v momentě, kdy vám na dveře zaklepe exekutor a věřitelé začnou vyhrožovat trestním oznámením.

Záchrannou brzdou, která zastaví pomyslný rychlík dluhů je oddlužení, jehož podstatou je odpuštění až 30 % veškerých dluhů. Upravuje ho insolvenční zákon, podle kterého musí žadatel splňovat následující podmínky:

  • dluhy nesmí pocházet z podnikání

  • stálé zaměstnání a schopnost splatit během pěti let alespoň 30 % z celkové částky

  • po dobu splácení zůstane dlužníkovi pouze takzvané nezabavitelné minimum

Přibližme si oddlužení pomocí modelového příkladu:

Dlužník, který dluží částku 1 milion korun a jeho čistý trvalý příjem činí 30 000 Kč, bude po dobu pěti let měsíčně splácet 7 871 Kč. Celkem splatí 472 250 Kč, což je 47,2 % z celkové dlužné částky. Nezabavitelné minimum činí 12 129 Kč.

Platí, že s rostoucí výší příjmu dlužník splatí větší část dluhu a to až do výše 100 %. Pokud by jeho příjem činil 17 129 Kč, splatil by v případě milionového dluhu minimálních 30 %. V případě nižšího platu by soud oddlužení neuznal.

S dostatečně vysokým příjmem, který pokryje splátky, je osobní bankrot reálnou šancí, jak se dostat zpátky do hry. Pokud vás zajímá, jak o něj zažádat a jakým způsobem celý proces oddlužení probíhá, přečtěte si následující článek.

Jak na personalistiku?

Vema je personální informační HR systém pro komplexní řízení lidských zdrojů.

Chytrý smartphone

Nejnovější Apple iPhone 13 předčí vaše očekávání o chytrém telefonu!