Vybrat si tu správnou půjčku znamená ušetřit

Počet exekucí a osobních bankrotů v minulém roce opět stoupl. Čísla jsou doslova alarmující a většina z nás se snaží hledat viníka v řadách věřitelů. Jenomže nic není černobílé a žadatele nic nenutí, aby si zažádali o nevýhodnou půjčku. Častokrát však zvítězí vidina lehce získaných prostředků a podepisujeme smlouvy s podmínkami, nad kterými zůstává rozum stát. V bankovní i nebankovní sféře je přitom dostatek institucí, které nabízí zajímavé produkty s mnohem výhodnějšími podmínkami. Stojíte-li před důležitým rozhodnutím (jakým výběr půjčky bezesporu je), dejte si na čas a pozorně prostudujte všechna specifika vámi vybraných úvěrů. A porovnávejte je!

Pro zajímavost jsme pro vás vypracovali srovnání dvou nejvyhledávanějších produktů – bankovní půjčky od České spořitelny a nebankovního úvěru od Home Credit.

Půjčka od České spořitelny

Když přemýšlíte o půjčce, Česká spořitelna patřila vždycky k těm lepším volbám. No a jak to vypadá teď? Dneska vám na půjčce můžou dát od 30 000 až do 600 000 Kč, a nemusíte ani shánět ručitele nebo vysvětlovat, na co ty prachy potřebujete. Co je fakt super - splácet můžete klidně 84 měsíců (to je sedm let), takže měsíční splátky nejsou žádná hrůza. Za vyřízení půjčky si vezmou 1 procento (minimálně ale čtyři stovky) a každý měsíc si strhnou 59 korun za vedení. Úroky začínají na 8 procentech, což není úplně špatný.

Půjčky od Home Credit

Home Credit představuje jednu z nejstabilnějších a dlouhodobě působících nebankovních institucí a v současné sobě nabízí spotřebitelům úvěry ve výši 10 000 až 150 000 Kč. Společnost si neúčtuje žádné poplatky za vyřízení a za vedení zaplatíte jen o 10 Kč více, než u České. Úroková však startuje poněkud výše a to na 13,9 %.

Která je výhodnější?

A jak vypadá srovnání v praxi? Je skutečně úvěr od České spořitelny mnohem výhodnější, než Home Credit půjčka? „Půjčili“ jsme si 100 000 a spočítali, o kolik se přeplatíme:

Když se rozhodnete pro pronájmu peněz od České spořitelny, konkrétně 100 tisíc na 7 let, tak vás to vyjde celkem na 168 853 . Je to podobné jako třeba u pronájmu auta, musíte počítat s různými poplatky navíc. Úroky jsou docela vysoké, 14,96 % ročně, a RPSN dokonce 17,9%. Do celkové částky k pronájmu se započítává tisícovka za vyřízení a ještě měsíční poplatky za vedení účtu. Každý měsíc budete splácet 1940 korun.

U Home Credit je úroková sazba nižší – 14,10%, při čemž obdobně je na tom i RPSN s hodnotou 16%. Splátka (obsahuje i poplatek za vedení účtu) činí 1930 Kč a celková částka splatná spotřebitelem činí 162 120 Kč.

Kdyby šlo třeba o menší sumu, jako když počítáme zásoby ve skladu, mohlo by to dopadnout úplně jinak a Česká spořitelna by na tom byla líp. Je to podobný jako když jsme řešili pronájem skladu - záleží na konkrétních číslech. No a když se podíváte na evidenci ve skladu, tak taky vidíte, že s jinými částkami by výsledek mohl být pro spořitelnu mnohem příznivější.

Z modelového příkladu je proto  jasně vidět, že ne každá bankovní půjčka může být výhodnější, než konkurenční nebankovní produkt. Neuspěchejte proto výběr úvěru využijte srovnání půjček (najdete ho např. na usetreno.cz), které je zcela zdarma.

Publikováno: 09. 01. 2013

Kategorie: Půjčky