Vybrat si tu správnou půjčku znamená ušetřit

Počet exekucí a osobních bankrotů v minulém roce opět stoupl. Čísla jsou doslova alarmující a většina z nás se snaží hledat viníka v řadách věřitelů. Jenomže nic není černobílé a žadatele nic nenutí, aby si zažádali o nevýhodnou půjčku. Častokrát však zvítězí vidina lehce získaných prostředků a podepisujeme smlouvy s podmínkami, nad kterými zůstává rozum stát. V bankovní i nebankovní sféře je přitom dostatek institucí, které nabízí zajímavé produkty s mnohem výhodnějšími podmínkami. Stojíte-li před důležitým rozhodnutím (jakým výběr půjčky bezesporu je), dejte si na čas a pozorně prostudujte všechna specifika vámi vybraných úvěrů. A porovnávejte je!

Pro zajímavost jsme pro vás vypracovali srovnání dvou nejvyhledávanějších produktů – bankovní půjčky od České spořitelny a nebankovního úvěru od Home Credit.

Půjčka od České spořitelny

Úvěry, které poskytuje Česká spořitelna, byly dlouhodobě považovány za jedny z nejvýhodnějších. Jak je tomu dnes? V současné době banka nabízí půjčky ve výši 30 000 až 600 000 Kč a to bez ručitele a dokládání účelu půjčky. Vzhledem k možnosti dlouhodobého splácení lze půjčky rozložit až na 84 měsíců (7 let) a dosáhnout poměrně nízkých splátek. Poplatek za poskytnutí činí 1 % (minimálně však 400 Kč) a za vedení zaplatíte 59 Kč měsíčně. Úroky začínají na 8 %.

Půjčky od Home Credit

Home Credit představuje jednu z nejstabilnějších a dlouhodobě působících nebankovních institucí a v současné sobě nabízí spotřebitelům úvěry ve výši 10 000 až 150 000 Kč. Společnost si neúčtuje žádné poplatky za vyřízení a za vedení zaplatíte jen o 10 Kč více, než u České. Úroková však startuje poněkud výše a to na 13,9 %.

Která je výhodnější?

A jak vypadá srovnání v praxi? Je skutečně úvěr od České spořitelny mnohem výhodnější, než Home Credit půjčka? „Půjčili“ jsme si 100 000 a spočítali, o kolik se přeplatíme:

Půjčíte-li si na 7 let 100 000 Kč od České spořitelny, budete muset splatit 168 853 . Úroková sazba činí 14,96 % p.a. a RPSN 17,9%. V konečné sumě je započítán i poplatek za vyřízení (1000 Kč) a měsíční poplatky za vedení účtu. Měsíční splátka činí 1940 Kč.

U Home Credit je úroková sazba nižší – 14,10%, při čemž obdobně je na tom i RPSN s hodnotou 16%. Splátka (obsahuje i poplatek za vedení účtu) činí 1930 Kč a celková částka splatná spotřebitelem činí 162 120 Kč.

V případě jiné částky by však  mohl být výsledek úplně jiný, tedy ve prospěch České spořitelny.

Z modelového příkladu je proto  jasně vidět, že ne každá bankovní půjčka může být výhodnější, než konkurenční nebankovní produkt. Neuspěchejte proto výběr úvěru využijte srovnání půjček (najdete ho např. na usetreno.cz), které je zcela zdarma.