Identity management jako kladivo na chaos v uživatelských účtech a přístupech

Zamysleli jste se někdy nad bezpečností svých dat, ke kterým mají docela běžně přístup i zaměstnanci bez kompetencí? Možná vás to překvapí, ale většina společností již zažila nejednu pernou chvilku právě v souvislosti s únikem informací. Hackeři a viry bohužel nejsou jediným potenciálním rizikem, lidé z vlastních řad mohou napáchat úplně stejné škody. Někdy neúmyslně, jindy cíleně. Úroveň informační bezpečnosti můžete zvýšit implementací identity manageru.

​V čem je „zakopaný pes“?

Proč by některý z vašich zaměstnanců kradl data? Potenciálních důvodů je víc než dost. Třeba jste ho něčím naštvali a chce se vám pomstít. Anebo chce založit konkurenční firmu – a vaše know-how se mu bude v začátcích hodit. A také se mohlo stát, že ho oslovila vaše konkurence a nabídla mu za soubory s citlivými údaji zajímavou sumu. V každém případě máte možnost hrozbu minimalizovat tím, že pracovníkům umožníte přístup pouze do takových částí firemního systému, které k výkonu své profese skutečně potřebují.

​Co je management identity?

Pod pojmem management identity neboli IdM se ukrývá oblast, která se zabývá řízením a správou identit. Procesním nástrojem je tzv. identity manager – jedná se o softwarovou aplikaci, jež slouží jako komunikační rozhraní se jednotlivými částmi systému. Jeho součástí jsou nástroje pro přenos dat, audit a reporting. V mnoha směrech usnadňuje práci IT administrátorovi, vedení firmy i samotným zaměstnancům. https://www.youtube.com/watch?v=PNIdgJTLRU8 Co je identity management již víte, ale jak vám v praxi pomůže ochránit data? Například tím, že snadno a efektivně vymezíte uživatelům přístup ke správným zdrojům. Zároveň získáte absolutní přehled ohledně uživatelských práv a možnost delegace úkonů na nadřízené (administrátor IT se díky tomu bude moct věnovat důležitějším úkolů). A nejen to – po zavedení identity managementu nehrozí vznik mrtvých duší (profilů ex-zaměstnanců). Chcete se o problematice centralizované správy identit dozvědět více? Přečtěte si články na blog.bcvsolutions.eu.

Publikováno: 01. 04. 2021

Kategorie: Podnikání

Autor: administrator