Jak si půjčit a nenaletět?

OddluzeniPotřebujete menší či větší finanční injekci a rozhodli jste se pro půjčku? Nemáte-li jinou možnost, buďte při výběru konkrétního produktu ostražití. A to nejen kvůli přítomnosti podvodníků – krajně nevýhodná může být i jinak kvalitní a prověřená půjčka.

Snažte se o účelovou půjčku a vyhněte se úvěrovým predátorům

V prvé řadě se zaměřte na účelové půjčky, které jsou obecně výhodnější než neúčelové úvěry. Chystáte-li si pořídit auto nebo zařídit bydlení, sáhněte po produktu, který je určen k financování specifických potřeb. Mnoho věcí bohužel účelovou půjčkou financovat nelze, v takovém případě vybírejte mezi bankami a renomovanými nebankovními společnostmi. I „nebankovky“ dnes nabízí poměrně kvalitní půjčky, které jsou v mnoha ohledech srovnatelné s bankovními produkty. Vybraného nebankovního věřitele si nezapomeňte pořádně prověřit v rámci internetových diskuzí. Jedině tak bezpečně poznáte, že nejde o podvodné nebankovní půjčky.

Vyřízení se nebojte, většinu věcí zvládnete online

V současnosti je možné zažádat o bankovní i nebankovní půjčky online, takže nebudete zbytečně ztrácet čas na pobočce. Vyřízení je rychlé a obvykle stačí, když vyplníte formulář na webu. Poté se vás kontaktuje operátor a vysvětlí vám další kroky. Smlouvu obdržíte poštou nebo prostřednictvím kurýrní služby. Některé banky nabízí tzv. předschválené úvěry, o které lze zažádat přímo v prostředí internetového bankovnictví. Na pobočce pouze podepíšete smlouvu a případně dodáte požadované dokumenty.

Stokrát čti a jednou podepiš

Pozor, ať už se rozhodnete pro bankovní nebo nebankovní půjčku, vždy si pečlivě přečtěte smluvní podmínky. Odkazuje-li smlouva na dokumenty, které nejsou její součástí, chtějte vidět i je. Budete-li si půjčovat od známého (např. na směnku), mohly by se vám hodit tyto vzory smluv.

Výkyvy cashflow může zachránit kreditní karta

Dostáváte-li se do nepříjemné finanční situace pravidelně, mohla by vám pomoct kreditní karta. Pokud disponujete pravidelným příjmem a dáte si pozor na to, aby splátka dorazila v tzv. bezúročném období, nezaplatíte nic navíc. Aktivní používání kreditních karet (např. prestižní Diners Club) je navíc spojeno s nejrůznějšími bonusy.

Publikováno: 08. 09. 2014

Kategorie: Půjčky

Autor: Adam

Tagy: kreditní karta diners club | podvodné nebankovní půjčky | vzory smluv 2014