Půjčky bez registru a nový zákon o půjčkách

Od 1.prosince 2016 platí nový zákon o půjčkách. Poskytovatelé půjček se tak dočkali mnohem přísnějších pravidel. Nejedná se zde jen o možnost předčasně splatit hypotéku, ale jde o komplexní soubor nových pravidel. Jednou z novinek je nutnost poskytovatele požádat si o licenci a složit několika milionovou kauci. Dohled nad všemi půjčkami získala nově Česká národní banka. Z toho důvodu mnoho, zejména malých půjček do výplaty, svou činnost ukončilo. Banky nově poskytují hypotéky na max. 90% hodnoty nemovitosti. Pravidla se zpřísnila především pro nebankovní poskytovatele půjček. Nově musí mít firma kapitál ve výši alespoň 20 milionů korun. Každý poskytovatel si musel do tří měsíců od účinnosti zákona požádat o licenci ČNB. Subjekty bankovní i nebankovní si může každý žadatel prověřit v nově vzniklém registru poskytovatelů úvěrů.

Strop na sankce za pozdní splátku

Doposud byla výše pokuty za nesplácení či pozdní splátku neomezená. Zákon nestanovil limity, pouze říkal, že sankce nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Díky tomu některé lichvářské firmy uměly vytvářet zisk na úkor spotřebitele. Nově jsou omezeni zákonem a mohou svým zákazníkům účtovat pouze úrok z prodlení ve výši 8% a smluvní pokutu ve výši 0,1% denně z dlužné částky. Celkové pokuty a penále mohou činit maximálně 200 000 a 70% celkové dlužné částky.

Prověřování je základ

Poskytovatel půjčky má nyní povinnost ještě důsledněji prověřovat žadatele o půjčku. V případě, že tak neučiní, je smlouva o úvěru neplatná. I přes toto opatření existuje celá řada firem, která nabízí půjčky bez registru. Své žadatele sice maximálně prověřují, ale mají svůj vlastní systém prověřování bonity žadatelů.

Přehled poskytovatelů půjček bez registru

Pronto půjčka - půjčit si můžete 10 000 - 100 000 Kč. Splácet půjčku můžete až 48 měsíců. Acema půjčka - půjčka je bez nahlížení do registru, je však potřeba ručit nemovitostí.

Potřebuji si skutečně půjčit?

Ačkoliv ministerstvo financí slibovalo, že se trh s půjčkami otřese v základech, podvodníci hledají nové cesty, jak zákon obejít. Penále snížili od 1.12. všichni, nicméně zákon nezakazuje například účtovat každou upomínku, není ani stanoveno, kolik upomínek vám může zaslat. Vždy proto zvažte, zda skutečně potřebujete peníze půjčit, kolik jste schopni splácet a především od koho si půjčíte. Nezapomeňte využívat i online srovnávání půjček, je to ideální způsob, jak si vybrat ze široké nabídky produktů ten nejvýhodnější. Bezpečné půjčky nabízí banky. Chcete-li raději půjčku z nebankovního sektoru, pak se raději obraťte na skutečně ověřené poskytovatele půjček.

Publikováno: 03. 05. 2017

Kategorie: Půjčky

Autor: Adam

Tagy: nový zákon o půjčkách | půjčky nový zákon | registr poskytovatelů úvěrů