Je zlato výhodnou investicí i v době pandemie?

Pandemie korovnaviru zamíchala kartami ekonomiky snad všech světových států. Akcie prosperujících podniků šly dolů a propad zaznamenaly i komodity, kterým jsme bezmezně důvěřovali. Ale přesto není důvod k panice – ještě jsou tu drahé kovy. Zlato se ke konci prvního kvartálu letošního roku vyšplhalo nad 1700 USD za trojskou unci, což je nejvíce od konce roku 2012. Za tři čtvrtletí pak vystoupala od 24 % na 1896 USD za unci. Cenu bezesporu ovlivňuje předzvěst krize. Investoři jsou v každém případě v plné polní a upínají na žlutý kov mnohem více pozornosti než před recesí.

Zlato by mohlo být do 10 let až 2,5krát dražší

Mnozí ekonomové předpovídají zlatu slibnou budoucnost. Patří k nim i rakouský odborník Ronald-Peter Stoeferle, který na konferenci Vyšehradské fórum uvedl, že cena zlata do konce dekády dosáhne 4800 USD za unci, což je zhruba dvaapůlkrát více než nyní. Důvodem výrazného posílení by měli být výrazný globální dluh a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb.

Zlaté slitky jako „jistota“?

Do jaké formy zlata by měl začínající investor vložit kapitál? Lidem se líbí představa sbírky mincí a pamětních medailí, ovšem z čistě investičního hlediska je lepší volbou investiční zlato v podobě slitků, protože se do jejich ceny promítá pouze hmotnost kovu a ne sběratelská hodnota. Ale jak začít, když žádná česká mincovna investiční zlato v podobě zlatých slitků nevyrábí? Můžete se poohlédnout po zlatu ze zahraniční produkce. Například v zavedeném e-shopu www.zlate-mince.cz, který provozuje společnost Zlaté Mince – Numismatika. Jejím dodavatelem je dceřiná společnost rakouské centrální banky, a může proto garantovat ryzost i původ. Pokud vám nákup investičního zlata online nevyhovuje, protože preferujete osobní kontakt, zastavte se v kamenné prodejně v Obecním domě. Stejně jako na internetu zde sežnete například zlaté slitky švýcarských rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P.

Publikováno: 07. 11. 2020

Kategorie: Investice

Autor: administrator