Kalibr je nejlepším přítelem obráběče. K čemu slouží?

Práce na soustruzích i frézkách je základem každé strojírenské firmy. V dnešní době je totiž ohromná poptávka po extrémně přesných součástkách, které nachází své místo ve všech oborech. Energetika, letecký průmysl, autodoprava, výzkum, stavba i další činnosti se zkrátka neobejdou bez setin milimetru. Jakou roli v tomto ohledu hrají kalibry?

Uložení díry a hřídele

Tolerované rozměry se vyučují už v prvním ročníku průmyslových škol. Není se čemu divit, protože v praxi se s nimi setkáváme každý den. Pokud pracujete na moderním CNC centru, řešíte dané požadavky neustále. Přesně proto je nutné disponovat kvalitními pomůckami. Zde přichází na scénu kalibr válečkový, s jehož pomocí ihned identifikujete správné provedení rozměru díry. Třmenová varianta se zase postará o kontrolu vnějších stěn obrobků. Nezapomeňte používat i zmetkové strany, které v žádném případě nesmí pasovat do předem určených tvarů.

Závity jsou základ

Bylo by vůbec možné odevzdat zákazníkovi kus s vnitřním závitem bez toho, abyste využili služeb závitového kalibru? Tato geniální pomůcka by měla jít perfektně našroubovat, přičemž její červeně označená strana naopak nesmí. Podobná situace platí i pro závitové měřicí kroužky, jež slouží k identifikaci vnější šroubovice. Jejich používání je extrémně snadné a zvládne jej vážně každý člověk.

Buďte připraveni

Vzhledem k ohromnému počtu normovaných uložení i druhů závitů je naprosto nutné udržovat velké skladové zásoby měřidel i kalibrů. Z toho důvodu nezapomeňte pravidelně vyměňovat staré a ošoupané kusy za nové a kvalitní vybavení. Stačí si otevřít stránky e-shopu pod výše vloženými odkazy a ihned se před vámi objeví pestrý inventář položek za bezkonkurenční ceny. Jasnou výhodou je svižná doprava na vámi uvedenou adresu.

Publikováno: 27. 05. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: administrator