Když doma není bezpečno aneb Nejčastější pojistné události v domácnostech

Pokud jste si doposud nepojistili domácnost, protože jste skálopevně přesvědčeni, že se vám nehody vyhýbají, možná je nejvyšší čas přehodnotit přístup. Zeptejte se svých přátel a známých, pravděpodobně takové štěstí neměli a v minulosti řešili nejednu nepříjemnost. Často totiž stačí chvilka nepozornosti a bezpečí domova se promění na bojiště, kde jde o holý život. Přečtěte si, jaké nejčastější pojistné události tuzemské pojišťovny řeší – třeba vás konečně přesvědčí o významu kvalitního pojištění.

Vedou havárie vodovodního potrubí

Zdaleka nejvíce pojistných událostí souvisí s únikem vody. Konkrétně každá čtvrtá. V praxi se často jedná o havárii způsobenou starou hadičkou v baterii. V mnoha případech je únik vody natolik masivní, že způsobí vysoké škody i v sousedních bytech a společných prostorách domu. Celková částka se může vyšplhat velmi vysoko – třeba i na čtvrt milionu korun. Proto není od věci ani pojištění odpovědnosti za škodu, které je nastaveno právě pro tyto situace. Mezi další potížisty patří porouchané pračky a myčky, ucpané odpady a protékající WC. V případě havárií tohoto druhu je nutné počítat s finančně náročným odstraněním škody, které se obvykle neobejde bez zednických, malířských či instalatérských prací.

Zlodějů ubylo, ale způsobují větší škody

Na druhé příčce jsou pojistné události související s vloupáním. Počet vyloupených domácností sice průběžně klesá, ale naopak roste celková škoda, kterou pachatelé způsobují. Odcizení majetku má na celkovém počtu pojistných událostí cca 18% podíl.

Největší "paseku" dělají požáry

Obávaný požár pojišťovny řeší „pouze“ v sedmi procentech pojistných událostí. V absolutních číslech však hasičské sbory vyjíždí k tisícům případů ročně a výše škod bývá velmi vysoká. Navzdory širokým možnostem prevence (čidla, senzory, chytré zásuvky...) jsou Češi poměrně konzervativní a pořízení takových zařízení považují za nadstandard. Mnohem důležitější je pro ně pojištěná domácnost, ačkoliv by mohli nehodám snadno předcházet.

Publikováno: 23. 09. 2019

Kategorie: Pojištění

Autor: administrator