Manuál: Co byste měli vědět, než zažádáte o půjčku?

Manual pujckySpousta dlužníků se dostane do nezáviděníhodné finanční situace kvůli neuvážené půjčce. Pokud se v dohledné době chystáte některý z pestrého spektra finančních produktů využít, měli byste si odpovědět na několik důležitých otázek. Pro ty z vás, kteří mají ve finančních pojmech „hokej“, jsme připravili praktický manuál. Budete-li dodržovat následující pravidla, vyhnete se případným problémům.

Opravdu půjčku potřebujete?

První otázka je naprosto zásadní. Půjčka by měla být krajním řešením a měli byste si předem ujasnit, jestli peníze skutečně potřebujete. Podle finančních expertů je jedinou rozumnou půjčkou hypotéka a jako naprosto zbytečnou naopak shledali půjčku na dárky a dovolenou. Berte ohled i na ostatní členy domácnosti, protože to budou právě oni, kdo kromě vás ponese následky vašeho nezodpovědného jednání.

Banka, nebo nebankovka?

Půjčky lze rozdělit na základě mnoha kritérií a mezi ty základní patří typ věřitele. O půjčku můžete zažádat u banky, ale také nebankovní společnosti a vaše rozhodnutí bude záviset na konkrétních požadavcích. Disponujete-li prokazatelným příjmem, nemáte-li záznam v registru dlužníků a pokud na vyřízení příliš nespěcháte, pravděpodobně vás vyjde nejvýhodněji bankovní půjčka. Pro nebankovní půjčky je typická vyšší PRSN, kratší doba splatnosti, ale mnohem rychlejší vyřízení a nižší nároky ze strany nebankovního věřitele. Výše zmíněné srovnání však berte do jisté míry s rezervou. „Značkové“ nebankovní společnosti jako Homecredit, Essox, Cetelem, Provident a další prověřené instituce, nabízí úvěry za velmi výhodných podmínek a směle konkurují bankám. Netlačte proto na pilu a vypracujte si podrobné srovnání produktů (využijte některý z mnoha online kalkulátorů půjček), díky kterému můžete ušetřit tisíce, ale i mnohem vyšší částky.

Kde si půjčit rychle a zároveň bezpečně?

Možná si vystačíte s málem a není důvod si půjčovat větší částku, než ve skutečnosti využijete. A protože většina „běžných“ úvěrů má úvěrový rámec v desítkách tisíc, nezbude vám, než se poohlédnout po malé půjčce. Ta má v bankovním segmentu podobu kontokorentu a kreditní karty, ale možná vám nebude vyhovovat skutečnost, že se zavážete na delší dobu. Výhoda kontokorentu a kreditní karty tkví v tom, že budete mít neustále k dispozici „železnou rezervu“, ale na druhou stranu vás mohou svádět k tomu, že je budete využívat i na financování věcí, které nepotřebujete. Další možnost představují rychlé SMS půjčky ve výši od 500 Kč do 10 000 Kč (konkrétní úvěrový rámec se může lišit v závislosti na podmínkách věřitele) a splatností do 30ti dní. Mezi přední poskytovatele těchto úvěrů patří Ferratum, creditON a několik dalších nebankovních institucí. Rozhodnete-li se pro tuto variantu, počítejte s vyšší RPSN. Na druhou stranu nebudete muset prokazovat výši příjmů a celou transakci vyřídíte z pohodlí domova.

Buďte obezřetní

Rada na závěr zní:“Dvakrát měř a jednou řež.“ I v případě prověřených půjček si vždy důkladně přečtěte smluvní podmínky a v případě nejasností se neváhejte věřitele na cokoliv zeptat. Solidní věřitel vám poskytne všechny podklady k prostudování a bude-li se zdráhat, dejte od něj ruce pryč.

Publikováno: 03. 03. 2014

Kategorie: Půjčky

Autor: Adam