Půjčky a úvěry

Několik praktických rad, jak předejít exekuci

exekuceSpousta dlužníků se dopouští zcela zbytečných chyb, které nakonec vyústí v exekuci. Té se dá často velmi jednoduše zabránit, stačí jen dodržovat základní pravidla. Hodláte-li v v blízké budoucnosti zažádat o půjčku, přečtěte si náš souhrn praktických rad a doporučení, díky kterým se můžete případné exekuci vyhnout.

Nehrajte mrtvého brouka

Stát se může všechno a i vy se můžete dostat do situace, ve které nebudete schopni dostát svých závazků. Zdaleka nejhorším „řešením“ je dluhy ignorovat, strkat před nimi hlavu do písku a vyhýbat se kontaktu s věřitelem. Naopak se s ním musíte co nejdříve spojit a o svých problémech ho neprodleně informovat. Každý solidní poskytovatel půjček se s vámi dohodne na alternativním řešení, které je mnohem šetrnější než exekuce. K té někdy dochází i v případě, že je dluh dávno promlčený. Nebudete-li na výzvu k exekuci reagovat námitkou, soud ji nařídí i přesto, že na ni věřitel nemá nárok. Zajímejte se proto o to, kolik a komu dlužíte a nedávejte dluhům volný průběh.

Přebírejte si poštu

V minulosti dlužníci korespondenci nepřebrali a snažili se vymáhání dlužné částky oddálit. Podle platných zákonů ČR je však dopis považován za doručený i přesto, že jste si je fyzicky nevyzvedli. Argument, že jste s ho nevyzvedli, vám rozhodně nepomůže a snažte se proto poštu přebírat včas. Předejdete dalším poplatkům a úrokům z prodlení.

Nikdy nejde jen o pár stovek

Mnoho dlužníků žije v naprosto mylné představě. Dluh ve výši několika stokorun přeci nemůže nikdo exekučně vymáhat… Opak je pravdou, vymahatelná je i malá částka, ke které se přičítají úroky z prodlení a sankční poplatky. Další navýšení spočívá v částce, kterou si za provedení exekuce připočítá exekutor. Z půjčky ve výši pár stokorun tak může být i několik desítek tisíc.

I dlužníci mají svá práva

Jednou z nejrozšířenějších pověr je to, že si exekutor může dělat co se mu zlíbí a má takřka neomezené pravomoci. Realita je však úplně jiná a zákony hrají do karet dlužníkům. Po doručení nařízení exekuze můžete do 15 dnů podat dovolání, případně návrh na zastavení nebo zrušení.

Jak na personalistiku?

Vema je personální informační HR systém pro komplexní řízení lidských zdrojů.

Chytrý smartphone

Nejnovější Apple iPhone 13 předčí vaše očekávání o chytrém telefonu!