Několik praktických rad, jak předejít exekuci
Spousta dlužníků se dopouští zcela zbytečných chyb, které nakonec vyústí v exekuci. Té se dá často velmi jednoduše zabránit, stačí jen dodržovat základní pravidla. Hodláte-li v v blízké budoucnosti zažádat o půjčku, přečtěte si náš souhrn praktických rad a doporučení, díky kterým se můžete případné exekuci vyhnout.
Nehrajte mrtvého brouka
Stát se může všechno a i vy se můžete dostat do situace, ve které nebudete schopni dostát svých závazků. Zdaleka nejhorším „řešením“ je dluhy ignorovat, strkat před nimi hlavu do písku a vyhýbat se kontaktu s věřitelem. Naopak se s ním musíte co nejdříve spojit a o svých problémech ho neprodleně informovat. Každý solidní poskytovatel půjček se s vámi dohodne na alternativním řešení, které je mnohem šetrnější než exekuce. K té někdy dochází i v případě, že je dluh dávno promlčený. Nebudete-li na výzvu k exekuci reagovat námitkou, soud ji nařídí i přesto, že na ni věřitel nemá nárok. Zajímejte se proto o to, kolik a komu dlužíte a nedávejte dluhům volný průběh.
Přebírejte si poštu
V minulosti dlužníci korespondenci nepřebrali a snažili se vymáhání dlužné částky oddálit. Podle platných zákonů ČR je však dopis považován za doručený i přesto, že jste si je fyzicky nevyzvedli. Argument, že jste s ho nevyzvedli, vám rozhodně nepomůže a snažte se proto poštu přebírat včas. Předejdete dalším poplatkům a úrokům z prodlení.
Nikdy nejde jen o pár stovek
Mnoho dlužníků žije v naprosto mylné představě. Dluh ve výši několika stokorun přeci nemůže nikdo exekučně vymáhat... Opak je pravdou, vymahatelná je i malá částka, ke které se přičítají úroky z prodlení a sankční poplatky. Další navýšení spočívá v částce, kterou si za provedení exekuce připočítá exekutor. Z půjčky ve výši pár stokorun tak může být i několik desítek tisíc.I dlužníci mají svá práva
Jednou z nejrozšířenějších pověr je to, že si exekutor může dělat co se mu zlíbí a má takřka neomezené pravomoci. Realita je však úplně jiná a zákony hrají do karet dlužníkům. Po doručení nařízení exekuze můžete do 15 dnů podat dovolání, případně návrh na zastavení nebo zrušení.Publikováno: 19. 05. 2013
Kategorie: Půjčky