Ve víru dluhů: Jak z nich nadobro vymotat?

Začíná to poměrně nenápadně – příjmy jsou dost vysoké na to, abychom si mohli dopřát vytouženou dovolenou nebo parádní nový spotřebič či jiné skvělé zboží všeho druhu. Ne ze svého, ale díky některému z mnoha spotřebitelských úvěrů. Vždyť splátky nejsou natolik vysoké, aby citelně zatížily domácí rozpočet. Čas plyne jako voda a k jedné splátce přibude další, tentokrát ta, kterou se snažíme umořit další úvěr. A aby toho nebylo málo, nakupujeme „na účet“ banky – proč bychom také kontokorent nebo kreditní kartu nevyužívali, když nám ji ta důvěryhodná instituce tak vehementně nabízí. Problémy na sebe nenechají dlouho čekat a jeden z partnerů přijde o práci nebo onemocní. Příjmy jsou rázem mnohem menší, což věřitele příliš nezajímá...

Portál www.InternetovyPoradce.cz podotýká, že se do dluhové pasti dostává stále více Čechů. Přibývá neplatičů, exekucí a žádostí o osobní bankrot. Přitom by stačilo ctít zásady zodpovědného úvěrování. Jenomže málokdo si však dokáže připustit, že by to mohl být zrovna on, koho potká vyhazov ze zaměstnání nebo nedejbože vážný zdravotní úraz. A oheň je rázem na střeše.

Konsolidace často není řešení

Jedním z nepříliš efektivních řešení, ke kterému se dlužníci uchylují, je konsolidace půjček. Nabízí ji bankovní i nebankovní společnosti a v podstatě se jedná o další půjčku. Věřitel umoří všechny vaše současné dluhy a nastaví vám nový splátkový kalendář. Pro vás to znamená jediné – budete splácet jen jedinou splátku, která bude nižší, než součet všech předešlých splátek. V konečném součtu se ovšem přeplatíte. Inu, najít v dnešní době někoho, kdo vám z dluhů pomůže zdarma, je takřka nadlidský úkol. Nebo ne?

Pomoc přichází shůry

Je to k neuvěření, ale opravdovou cestu z dluhů nám umožnil stát. Od roku 2008 naše legislativa umožňuje takzvané oddlužení, jehož podstatou je odpuštění až 70% dluhů a rozložení zbylé částky na příštích 5 let. Na oddlužení však nemá nárok každý a mnoho žádostí před soudem ztroskotá. Dlužníkovi navíc zbude jen minimální příjem, se kterým se bude muset na několik let naučit fungovat. I přesto je oddlužení pro spoustu dlužníků jedná cesta, která je může vrátit zpátky do života.

Publikováno: 04. 10. 2019

Kategorie: Půjčky

Autor: Adam

Tagy: insolvence | jak z dluhů | konsolidace | oddlužení