Vyplatí se investice do dluhopisů? A jaký druh si vybrat?

V investičním světě mají dluhopisy nezastupitelné místo, jelikož patří mezi druh investičního nástroje, pro něhož je typické zajímavé zhodnocení vložených finančních prostředků. Kromě toho disponují dluhopisy v porovnání s mnohými investičními nástroji nízkou mírou rizika. Emise dluhopisů má totiž svá pravidla a již při nákupu dluhopisu investor přesně ví, jaké bude zhodnocení jeho úspor. A jaký druh dluhopisu si vybrat?

Státní dluhopisy

Rozhodně nejznámějším druhem dluhopisů jsou státní dluhopisy. Jejich významnou výhodou je nízká až nulová míra rizika. Investicí do dluhopisů ČR si tak investor zajistí velmi bezpečný způsob zhodnocení svých úspor. Značnou nevýhodou je však výše výnosu, která se pohybuje kolem 2 %, což je aktuálně nižší než současná míra inflace.

Komunální dluhopisy

Komunální dluhopisy vydávají většinou obce pro financování svého rozvoje. Emise dluhopisů toho typu jsou však méně časté.V rámci rizikovosti i výše výnosu jsou na tom v podstatě shodně jako státní dluhopisy.

Korporátní dluhopisy

Velice využívaným druhem dluhopisů jsou také korporátní dluhopisy, které přináší investorům zhodnocení úspor kolem 5–10 %. Korporátní dluhopisy vydávají firmy pro financování svého rozvoje. Oproti státním a komunálním dluhopisům jsou však více rizikové. Avšak snadno lze tomu předejít výběrem vhodné společnosti. Vsadit můžete například na stabilní a prověřenou společnost Europa Investment Property, která se věnuje nemovitostem a nabízí výnos kolem 7,5 %.

Bankovní dluhopisy

Bankovní dluhopisy lze považovat za zvláštní druh korporátních dluhopisů, za jejichž vydáváním stojí bankovní společnosti. Prodej dluhopisů není pro banky typický, tudíž si lze dluhopisy pořídit pouze u několika tuzemských bank. V rámci korporátních dluhopisů spadají banky mezi subjekty s nízkým rizikem. Zároveň však přináší nižší zhodnocením vložených peněz než jiné firemní dluhopisy. Mezi další druhy dluhopisů patří pokladniční poukázky, pro které je většinou typická kratká doba splatnosti, ale jejich nominální hodnota je zpravidla vyšší. Nakonec lze zařadit ještě zaměstnanecké dluhopisy, které jsou velmi ojedinělé a dostupné pouze zaměstnancům dané firmy.

Publikováno: 05. 02. 2020

Kategorie: Investice

Autor: administrator