Co byste měli vědět o nebankovních půjčkách?

AcemaNízká bonita, záznam v registru dlužníků a spousta dalších důvodů vás mohou nasměrovat do nebankovního sektoru. Na internetu na vás čeká spousta více či méně zajímavých nabídek, a proto jsme pro vás připravili charakteristiku základních typů půjček. Přečtěte si ji ještě před tím, než podepíšete smlouvu. Pak už bude pozdě...

Nebankovní půjčky

Kde jinde začít, než u naprostého základu? Nebankovní půjčky jsou půjčky, které poskytují jiné subjekty než banky. Množina zahrnuje prověřené úvěry od zavedených společností, ale také půjčky od soukromých věřitelů apod. Mezi typické znaky patří dostupnost (nízké nebo žádné nároky na bonitu a platební morálku) a rychlé vyřízení. Nevýhodou jsou méně výhodné podmínky, než na které narazíte v bance.

Rychlá půjčka do výplaty

Rychlá půjčka do výplaty je specifickým zástupcem nebankovních úvěrů. Někdy je nazývána jako „finská“ nebo „sms“ půjčka. Rozpětí těchto produktů se pohybuje od několika set do několika tisíc korun a doba splatnosti v řádu dní až týdnů (obvykle 30 nebo 45 dní s možností prodloužení). Vyřízení je bleskové a není zapotřebí dokládat výši příjmu. Protiargumentem je velmi vysoké RPNS (řádově v tisících až desítkách tisíc procentních bodů), nicméně jde o zavádějící hodnotu, protože jde o půjčky s krátkou dobou splatnosti. Podmínky bývají velmi transparentní. Mezi nejznámější nebankovní společnosti, které poskytují rychlé půjčky do výplaty patří např. Ferratum Bank, CreditOn, Kouzelná půjčka, Kreditech Česká republika (Kredito24, Zaimo), Zaplo Finance a další.

První půjčka zdarma

Chcete si půjčit několik set až tisíc korun a vrátit stejnou částku, bez jakéhokoliv navýšení? V tom případě vsaďte na reklamní akci „první půjčka zdarma“, kterou v poslední době nabízí řada nebankovních společností. V žádném případě nejde o podvod a při dodržení smluvních podmínek skutečně nezaplatíte nic navíc. Cílem této akce samozřejmě není charita, ale motivace žadatelů k vyzkoušení rychlých online půjček.

Hotovostní půjčky

Zažádáte-li o půjčku online, v drtivé většině případů vám věřitel uhradí požadovanou částku na bankovní účet. Existuje však i jiný možnost – hotovostní půjčky, v rámci kterých dostanete obnos na ruku. Mezi nejznámější nebankovní společnosti, jejichž prioritou je právě poskytování hotovostních půjček, patří Provident Financial. Dejte si však pozor – za předání peněz hotově zaplatíte vysoký manipulační poplatek. Mnohem výhodnější (byť pomalejší) je klasický převod na účet.

Publikováno: 06. 12. 2014

Kategorie: Půjčky

Autor: Adam