Zdražení povinného ručení 2014: Jak získat levnější pojistku?

Zdražení povinného ručeníV minulosti jsme vás několikrát upozorňovali na to, že se vyplatí sledovat nabídky pojišťoven, které nabízí povinné ručení. V posledních letech se pojišťovny předháněly ve slevách a konkurenční boj stlačil cenu povinného ručení na minimum. S příchodem nového Občanského zákoníku se ale situace změnila a pojišťovny začaly výrazně zdražovat. Některé se ke zdražení uchýlily již v posledním kvartále 2013, jiné až letos. Stále však platí, že přechodem ke konkurenci můžete ušetřit nemalé peníze.

Proč povinné ručení v roce 2014 podražilo?

V Občanském zákoníku došlo k řadě úprav, které se týkaly například stanovení škody formou tabulek. V současné době se sice soudci podle tabulkových hodnot orientovat mohou, ale předpokládá se, že budou škodu stanovovat individuálně. Další výraznou změnou je navýšení ceny poškozené věci o poplatek za úsilí k uhrazení funkce poškozeného předmětu. Ta se může vyšplhat až o 30 % více než tomu bylo doposud. Ke zdražení povinného ručení ale pojišťovny dohnaly především paušální úhrady a odvody do fondu zábrany škod, které je ročně budou stát o 800 mil. Kč více. Některé pojišťovny zdražily plošně, jiné se zaměřili na „rizikové“ klienty (autodopravci, lidé bez bonusů apod.). Pokud se změna sazebníku dotkla i vás, nezbude vám, než vyhledat nejlevnější povinné ručení 2014 všech pojišťoven.

Najděte si pojistku, na které úšetříte

Předpokládáme, že nemáte čas ani chuť na studium jednotlivých nabídek a schůzky s finančním poradcem (který vám stejně doporučí produkt od pojišťovny, se kterou spolupracuje), využijte praktický online nástroj – povinné ručení porovnání tabulka cen. Stačí zadat několik základních údajů o vás a vašem vozidle a obratem se dozvíte, kolik můžete přechodem k jiné pojišťovně ušetřit. Úspora se může vyšplhat až na několik tisíc korun, což rozhodně není zanedbatelná částka. Přechod na novou pojistku je rychlý a jednoduchý a většinu administrativy za vás vyřídí nový pojistitel.